Ombudsmanın nümayəndəsi “Ahılların hüquqlarının qorunması və fəal yaşlanması” mövzusunda keçirilən tədbirdə iştirak edib
20-06-2022 959 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün Sosial Xidmət Müəssisəsində “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Ahılların hüquqlarının qorunması və fəal yaşlanması” mövzusunda benefisiarlar üçün dəyirmi masa formatında tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının elmi-analitik sektorunun baş məsləhətçisi Yeganə Quliyeva məruzəçi qismində çıxış edib. O, çıxışı zamanı ahılların, əlilliyi olan şəxslərin və digər sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsinin daim Ombudsmanın diqqət mərkəzində olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxışda “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”nın Fakültativ Protokolunda nəzərdə tutulmuş milli preventiv mexanizmin funksiyalarının icrası çərçivəsində Ombudsman və onun Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən sosial xidmət müəssisələrində planlı və plandankənar monitorinq və başçəkmələrin həyata keçirilməsi haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, ötən dövr ərzində Ombudsman tərəfindən sosial xidmət müəssisələrində dövlət təminatında yaşayan ahıl və əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə səlahiyyətli dövlət qurumlarına özündə çoxsaylı təklif və tövsiyələri əks etdirən müraciətlər edilib, bir çox hallarda onların təmini ilə bağlı zəruri tədbirlər görülüb.

The Representative of the Ombudsman participated in the event on the topic "The Protection of the Rights of Older Persons and Active Ageing"
20-06-2022 962 dəfə oxunub
Social Services Institution for Older Persons of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Azerbaijan Agency organized a round table “The Protection of the Rights of Older Persons and Active Ageing” during the “Human Rights Month” month-long campaign.
As a speaker at the event, Ms.Yegana Guliyeva, Chief adviser at the Scientific-analytical work Unit in the Ombudsman Institute, gave a talk on the Ombudsman’s activities in social protection of the elderly, persons with disabilities, and other socially vulnerable population groups.
Furthermore, it was given information on unscheduled and unnoticed preventive visits to the social service institutions by the Ombudsman and NPM group members within the NPM mandate of the Ombudsman in line with the OPCAT. It was noted that during the past period the Ombudsman made requests to state authorities with recommendations and suggestions for increasing the effectiveness of senior citizens and people with impairment residing in the state-owned institutions, the majority of which were considered, and the necessary measures were taken.
In the end, the participants have been presented certificates of appreciation by the facility management.