Ombudsman Səbinə Əliyeva Ümumdünya Qaçqınlar Gününə həsr edilmiş tədbirdə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 20 İyun – Ümumdünya Qaçqınlar Günü ilə əlaqədar təşkil edilmiş fotosərgidə iştirak edib.
Ombudsman tədbirin açılışında çıxış edərək, dünyada müxtəlif səbəblərdən yaşadığı yerdən didərgin düşmüş insanların sayında son zamanlar böyük bir artım müşahidə olunmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edib. Cari ildə həmin insanların sayının 100 milyonu ötdüyünü bildirən S.Əliyeva bu vəziyyətin qarşısının alınması məqsədilə dünya ictimaiyyəti, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəti mövqe sərgilənməsinin, dayanıqlı həll yolu seçilməsinin və yerdəyişməyə məcbur edilmiş insanlara zəruri dəstək göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Hər il Ümumdünya Qaçqınlar Günü ilə bağlı edilən çağırışların bu əhali qrupunun hüquqlarına qlobal səviyyədə diqqət ayrılmasına və insan hüquqlarının təmininə yönəldiyini qeyd edən Ombudsman 2022-ci ilin çağırışını xatırladaraq, qaçqın və məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəraitdə yaşamaq hüququnun təmin edilməsinin əhəmiyyətinə toxunub.
S.Əliyeva Ermənistanın 30 ilə yaxın davam etmiş işğal siyasətinə son qoyulması nəticəsində bir milyonadək keçmiş azərbaycanlı məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmaq imkanı əldə etdiklərini qeyd edib. Eyni zamanda, Ombudsman azad edilmiş ərazilərimizə qayıdış prosesini ləngidən kütləvi dağıntılar, ekosistemə ciddi zərər vurulması, ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi faktları diqqətə çatdıraraq, həmin insanların təhlükəsiz qayıdışını təmin etmək üçün birgə səylərin səfərbər olunmasına çağırış edib.
Çıxışının yekununda Ombudsman Səbinə Əliyeva hər kəsi qaçqın və məcburi köçkünlərlə birlik nümayiş etdirməyə çağırıb.
Tədbirdə həmçinin BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəsi Quido Ambroso, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komissiyasının sədr müavini Fuad Hüseynov da çıxış edərək, bu əlamətdar günün əhəmiyyəti barədə danışıblar.
Daha sonra Əfqanıstandan olan qaçqın fotoqraf Əhməd Cavid Əkbərzadənin fotolarına baxış keçirilib, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı tərəfindən hazırlanmış videoçarxlar nümayiş etdirilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva gave a talk at the Photo Exhibition on World Refugee Day
The Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva attended the photo exhibition on the 20 June- World Refugee Day in the Photo Exhibition.
In her speech during the opening ceremony, the Ombudsman expressed serious concern about the rate of persons forcibly displaced from their homes placed worldwide due to various reasons has increased. Ms. Aliyeva, stating that in the present year the number of such persons exceeds 100 million, also underlined the significance of the world community, including international organizations to demonstrate further commitment to choose the sustainable way of solutions and provide forcibly displaced persons all necessary support to prevent similar processes.
The Ombudsperson, noting that the calls annually made during the World Refugee Day are aimed at global attention to such category of population groups and ensuring their human rights and recalled the call for 2022, touched on the importance of ensuring the right of refugees and internally displaced persons in the safety.
Ms. Aliyeva noted that as a result of the end of Armenia's occupation policy, which lasted for almost 30 years, up to one million former Azerbaijani IDPs have an opportunity to return to their native lands. Furthermore, the Ombudsman called for joint efforts to ensure the safe return of these people, recalling the mass destruction, serious damage to the ecosystem, and demining process, which delayed the return process to our liberated territories.
At the end of her speech, the Ombudsman called on everyone to unite with refugees and IDPs.
Representative of the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Azerbaijan Mr. Guido Ambroso, Chief of the State Migration Service Mr. Vusal Huseynov, and Deputy Chairman of the State Commission on Refugees and Internally Displaced Persons Mr. Fuad Huseynov also spoke at the event about the importance of this significant day.
Afterward, the photos of Mr. Ahmad Javid Akbarzadeh, a refugee photographer from Afghanistan, were viewed, and videos prepared by the UNHCR were shown.