Ölkəmizdə sığınacaq axtaran ailələrlə maarifləndirici görüş keçirilib
18 İyun-Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü və 20 İyun - Ümumdünya Qaçqınlar Günü ərəfəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə əməkdaşlıqda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Qaçqınlar və sığınacaq axtaran şəxslər üçün nəzərdə tutulan tədbirAzərbaycan Respublikası ərazisində olan əcnəbi şəxslərin hüquqlarının milli və beynəlxalq səviyyədə müdafiəsi, onların hüquqlarının təmini vəziyyətinin və problemlərinin öyrənilməsi, həmçinin məlumatlılığının artırılması məqsədilə təşkil olunub.
Tədbir çərçivəsində ölkəmizdə sığınacaq axtaran ailələrlə görüş təşkil olunub, fərdi qaydada söhbətlər aparılıb. Qeyd olunub ki, ölkəmizdəmiqrant ailələrin cəmiyyətin inkişaf prosesinə cəlb edilməsi, xüsusilə miqrant uşaqların normal şəraitdə fiziki, əqli və mənəvi inkişafının, təhsil və digər hüquqlarının qorunması məsələləri diqqət mərkəzində saxlanılır.
Görüş zamanı əcnəbilərin hüquqi vəziyyəti və qaçqın statusu ilə bağlı milli qanunvericilikdə və beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş müddəalar, onların hüquq və azadlıqları, o cümlədən informasiya əldə etmək hüquqları barədə məlumat verilib. Tədbir çərçivəsində sığınacaq axtaran şəxslərə müxtəlif dillərdə tematik vəsaitlər paylanılıb.

An awareness-raising meeting was held with the families seeking asylum in Azerbaijan
In cooperation with the State Migration Service, the Ombudsman Institution of Azerbaijan held an awareness-raising event with the families seeking asylum on the eve of the 18 June – Human Rights Day, and 20 June- World Refugee Day.
The event for refugees and asylum seekers was to learn the situation of protecting, ensuring the rights of foreigners in Azerbaijan at national and international levels, and studying their problems, as well as raising awareness.
Within the framework of the event, face-to-face meetings were organized with families seeking asylum in our country. It was noted the issues of engagement of migrant families to the development of the society, physical, mental, and moral development of migrant children, and protection of the rights to education and others were focused on.
During the meeting, the provisions on the legal status of aliens and refugee status laid down in national and international legislation, their rights and freedoms, including the right to information. As part of the event,  educational materials in various languages were distributed to asylum seekers.