Ombudsman Aparatının Mətbuat xidmətinin məlumatı
Bəzi kütləvi informasiya vasitələrində Ombudsmanın 30 min manata təyyarə icarəyə götürməsi ilə bağlı yayılmış iddialarla əlaqədar bildirmək istərdik ki, qeyd olunan məlumat həqiqəti əks etdirmir və ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində aparılan islahatları, həmçinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətləri hər zaman dünya ictimaiyyətinə çatdıran Müvəkkilin fəaliyyətinə kölgə salmaq məqsədi daşıyır.
Məlumdur ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətmiş olduğu müharibə cinayətlərinin, habelə insanlıq əleyhinə cinayətlərin yerində araşdırılması məqsədilə dövlətin ardıcıl olaraq həyata keçirdiyi siyasət çərçivəsində müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndə heyətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarına səfərləri təşkil olunur.
Bildirmək istərdik ki, bu siyasətə dəstək olaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı tərəfindən istər 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə, istərsə də postmüharibə dövründə Ermənistanın sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə və terrorçuluq cinayətlərinin, eləcə də dinc insanların, mülki obyektlərin hədəfə alınmasının faktlara əsaslanan materiallar vasitəsilə dünya ictimaiyyətinə çatdırılması prioritet istiqamətlərdən biri kimi seçilmişdir. Bu məqsədlə həm Ombudsman Səbinə Əliyeva, həm də onun dəvəti ilə ölkəmizə səfər edən xarici nümayəndə heyətləri faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirmiş, ardıcıl olaraq hesabatlar, bəyanatlar və müraciətlər hazırlanmışdır. Beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanan bu sənədlər, o cümlədən xarici ölkələrin insan hüquqları təsisatlarının apardığı yerində araşdırmaların nəticələrinə əsasən hazırladığı hesabatlar Ermənistanın xalqımıza qarşı törətdiyi cinayətlərin ifşa olunmasında böyük əhəmiyyətə malikdir.
Yayılmış xəbərlə bağlı bildiririk ki, qeyd olunan tarixlərdə Azərbaycan Ombudsman təsisatının yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə Ombudsman, Milli Məclis və TÜRKPA-nın birgə təşkilatçılığı ilə Türkdilli Dövlətlərinin ombudsmanları, milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbərləri və parlament üzvlərinin iştirakı ilə beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Tədbirlərdə jurnalistlər də iştirak etmiş və bu barədə məlumatlar mətbuatda geniş işıqlandırılmışdır.
24 may tarixində həmin konfrans çərçivəsində TÜRKPA ölkələrinin ombudsmanlarının Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi müxtəlif cinayətlərlə yerində tanış olmaları məqsədilə işğaldan azad olunmuş Füzuli və Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərlərinə səfərləri təşkil olunub. Ombudsman həmin səfər çərçivəsində qonaqları dağıntılar, mina təhlükəsi, ekoloji cinayətlər barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Yayılmış xəbərin mətnində də qeyd edildiyi kimi, səfər hava yolu ilə Bakı-Füzuli-Bakı reysi ilə həyata keçirilmişdir. Konfrans iştirakçıları ilə yanaşı. ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan geniş tərkibli nümayəndə heyəti də bu reysdən istifadə etmişdir. Aydındır ki, dağıdılmış Füzuli şəhərinə şəxsi məqsədlə səfər edilməsi qeyri-realdır. Lakin bəzi jurnalistlərin öz vətəndaşlıq və peşə borcunu normal yerinə yetirərək bu hadisələri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq əvəzinə sifarişləri yerinə yetirərək bu cür qərəzli qarayaxma kampaniyası ilə məşğul olmaları təəssüf doğurur.
Kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinə müraciət edərək, bu cür qərəzli və əsassız məlumatların yayımlanmasından çəkinməyi tövsiyə edirik.
Yekunda bildirmək istərdik ki, Azərbaycan Ombudsmanı bundan sonra da üzərinə düşən vəzifələri şərəflə yerinə yetirməyə davam edəcəkdir.

Media Statement of the Ombudsman Institution
Regarding the allegations spread by some online media about renting a plane for 30,000 manats by the Ombudsman, we would like to inform you that the information provided does not reflect the truth and aims to overshadow the Ombudsman’s activity that aimed at always conveying human rights reforms implemented at the national level and the crimes committed by Armenia against Azerbaijan.
This must be noted that to investigate Armenia’s war crimes committed against Azerbaijan and crimes against humanity on the spot, site visits by delegations of international organizations are conducted in the liberated areas of Azerbaijan in the framework of the continuous policy pursued by the state.
We would like to note that in support of this policy, the Ombudsman Office of Azerbaijan informs the world community about Armenia's crimes against peace and humanity, war crimes and terrorism, as well as violent military attacks on civilians and civilian objects committed either during the 44-day war and post-war periods were selected as one of the priority areas.
For this reason, the Ombudsman Sabina Aliyeva and international delegations visited Azerbaijan at her invitation, carried out fact-finding missions, as well as constantly issued reports, statements, and public appeals. These documents addressed to the international community, including mission reports, prepared based on the findings identified by human rights institutions of other countries have a great role in exposure of Armenia’s crimes against our people.
Furthermore, during the dates indicated in that information, a joint international conference on the 20th anniversary of the Ombudsman Office of Azerbaijan was held by the Ombudsman Institution, the Parliament, and TURKPA with the participation of the ombudsmen of Turkic States, the heads of the national human rights institutions (NHRIs)  and parliamentarians. The journalists participated in the events and the relevant information was broadly published in the media.
On the 24th of May, during that conference, site visits by the ombudsmen of the TURKPA Member States to the liberated Fuzuli and Shusha city, the cultural capital of Azerbaijan, in order to get acquainted with various crimes committed by Armenia against our country. The Ombudsman broadly informed the guests about the destructions, mine threats, and crimes of ecocide during that visit.
As was indicated in that information, the visit was carried out by the Baku-Fuzuli-Baku flight. The broad delegation visiting our country was used for this flight, along with other conference participants.
It becomes clear that it is unrealistic to visit the destroyed city of Fizuli for personal purposes. However, unfortunately, some journalists instead of conveying all these issues to the world community by performing their professional duties in good faith, they are engaged in such a biased smear campaign.
So, we do recommend to the mass media outlets to avoid publishing such biased and ungrounded information.
Summing up, we would like to note that the Azerbaijani Ombudsman will further continue to perform all duties given to her with honor.