Ombudsman Aparatının əməkdaşı “Süni zəka və insan hüquqları” mövzusunda beynəlxalq təlimdə iştirak edib
29-06-2022 1116 dəfə oxunub
Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) və Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Albaniyanın Tirana şəhərində “Süni zəka və insan hüquqları” mövzusunda təlim təşkil olunub. Belçika, Danimarka, İrlandiya, Fransa, Almaniya, Polşa, Portuqaliya, Türkiyə və digər ölkələrin milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələrinin təmsil olunduğu təlimdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Fərqanə Məmmədxanova da iştirak edib.
Beş gün davam edən təlimdə beynəlxalq ekspertlərin sözügedən mövzu üzrə məruzələri dinlənilib, qloballaşan dünyada rəqəmsal idarəetmənin insan hüquqlarına təsiri və bununla bağlı insan hüquqları müdafiə mexanizmlərinin rolu müzakirə edilib.
F.Məmmədxanova təlimin müzakirə hissəsində Ombudsmanın fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verərək müasir çağrışlar fonunda ölkəmizdə “Elektron Hökumət”in formalaşdırılmasının beynəlxalq təcrübəyə əsaslandığını, bununla bağlı müvafiq hüquqi bazanın yaradıldığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin fəaliyyətinin beynəlxalq sahədə müsbət təcrübə kimi qiymətləndirildiyini təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Ombudsman Aparatının nümayəndəsi təlimdə rəqəmsal idarəetmənin insan hüquqlarına təsiri və bu sahədə milli insan hüquqları institutlarının rolu mövzusunda hazırladığı fəaliyyət planının təqdimatını edib.

A staff member of the Ombudsman Office participated in an international training "Artificial Intelligence and Human Rights"
29-06-2022 1068 dəfə oxunub
The European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) co-organized a training “Artificial intelligence and human rights” held in Tirana, Albania. In the training, where NHRIs of Belgium, Denmark, Ireland, France, Germany, Poland, Portugal, Turkiye, and other countries came together, the Azerbaijan Ombudsman Institution was represented by Ms. Fargana Mammadkhanova, Chief Adviser at the Department on International Organizations and Civil Society Institutions.
The five-day training, run by international experts, covered the topic in question, as well as the impact of digital management on human rights in the globalized world, and the role of the related human rights protection mechanisms was discussed.
In the discussion part, while speaking about Ombudsman’s activity directions, Ms. Mammadkhanova said that “E-government”, created at a national level was based on modern challenges and international experience, the legal framework was established, and that the “ASAN” Service was considered as a good experience.
The Ombudsman’s representative also gave a presentation on the action plan about the impact of human rights on digital management and the role of NHRIs.