Ombudsman Lənkəranda zorakılığa məruz qalması iddia edilən məktəbli və onun anası ilə görüşüb
Media və sosial şəbəkə səhifələrində Lənkəran şəhərində məktəbli qıza qarşı fiziki zorakılıq törədilməsi ilə bağlı məlumat yayılmışdır. Ombudsman Aparatı tərəfindən məsələ ilə bağlı dərhal qızın ailəsi və aidiyyəti qurumlarla əlaqə saxlanılaraq ilkin araşdırma aparılıb.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva uşaqla və onun anası ilə görüşüb, onların vəziyyəti ilə maraqlanaraq hüquqlarını izah edib.
Görüş zamanı qızın anasının fikirləri dinlənilib, məsələyə dair, həmçinin uşağın psixoloji durumunun nəzarətdə saxlanılması ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib, uşağın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində Ombudsman tərəfindən səlahiyyətləri çərçivəsində zəruri tədbirlərin davam etdiriləcəyi bildirilib. Eyni zamanda, psixoloq tərəfindən uşağın fərdi-psixoloji xüsusiyyətləri qiymətləndirilib, ona psixoloji yardım göstərilib.

Ombudsman met with the allegedly abused schoolchild and her mother from Lankaran
The information about the physical abuse of a schoolgirl in Lankaran was posted on media and social networks. The Ombudsman Office expediently conducted a preliminary investigation into the matter.
The Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva met with the child and her mother to learn about their situation and explained their rights.
During the conversation, the views of the mother were heard and relevant recommendations on control over the psychological situation of the child were given. Also, it was said that all necessary measures will be taken within the competencies of the Ombudsman. Furthermore, the psychologist evaluated the individual psychological characteristics of the child and provided her with psychological help.
It should be noted that the Lankaran District Prosecutor's Office has started an investigation into the fact.