Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən növbəti başçəkmə keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən müvəqqəti saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr davam etdirilir.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təşkil olunmuş növbəti başçəkmədə məqsəd  müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərlərinin 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzaladıqları üçtərəfli Bəyanata əsasən hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazisində cinayət əməllərinin törədilməsinə görə məhkum edilmiş Ermənistan vətəndaşları da qəbul edilib.
Konfidensial qəbullar çərçivəsində aparılan söhbət zamanı hər bir məhkum üçün telefon əlaqələrinin, yazışmaların, ailə üzvləri ilə təmasın, məlumat əldə etmək imkanlarının (televiziya, nəşrlər), tibbi xidmətin təmin olunduğu müəyyən edilib. Qəbul edilmiş şəxslər saxlanma şəraitindən və rəftardan şikayət etməyiblər.
Başçəkmə zamanı həmin şəxslərə münasibətdə hər hansı bir fərq qoyulmadan beynəlxalq hüquq normalarına uyğun rəftar edildiyi, hüquqlarının, o cümlədən lazımi tibbi və psixoloji xidmətin təmin olunduğu müşahidə edilib.

The National Preventive Group of the Ombudsman carried out its next visit
By the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, the members of the Ombudsman’s National Preventive Group against Torture (NPG) continue visits to the temporary detention facilities without prior notice.
The next such visit, organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was aimed at investigating the conditions of detention, treatment, and the status of ensuring the rights of detainees.
During the visit, the NPG, including a doctor-member, also met with the Armenian nationals, who were convicted for the commission of criminal acts in the territory of Azerbaijan liberated from occupation after the cessation of hostilities in accordance with the tripartite statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia on November 10, 2020.
In the course of the interviews held during the confidential meetings, it was found that each of the convicts was provided with telephone calls, correspondence, contact with family members, means for getting information (TV, publications), and medical care. The received persons have not complained about the conditions of detention or treatment.
During the monitoring, it was observed that those persons are treated in compliance with the norms of international law, without any discrimination, and their rights, as well as the necessary medical and psychological services, are ensured accordingly.