Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən 11 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib
29-07-2022 1539 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən 28 iyul 2022-ci il tarixində əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Penitensiar Xidmətin 11 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə plandankənar başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmədə məqsəd internet saytlarında məhkum Əli Səmədovun sosial təminat və sağlamlıq hüquqlarının pozulması, bununla əlaqədar olaraq aclıq aksiyasına başlaması ilə bağlı yayılan məlumatların araşdırılması olub.
Başçəkmə zamanı hüquqlarının pozulması iddia edilən həmin məhkum fərdi qaydada qəbul edilib. Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 120.1 və 128-ci maddələri ilə 12 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilmiş Ə.Səmədov ona təyin olunan II dərəcə əlilliyin sağlamlıq vəziyyətini düzgün əks etdirmədiyini bildirib, I dərəcə əlilliyin təyin edilməsində köməklik göstərilməsini xahiş edib və müraciəti yerində qəbul olunub.
Qeyd edilməlidir ki, 11 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə bu yaxınlarda keçirilmiş başçəkmələr zamanı da Ə. Səmədov qəbul edilib, habelə özü və ailə üzvləri tərəfindən müxtəlif vaxtlarda Ombudsmana ünvanlanmış müraciətlər, o cümlədən sağlamlıq hüququnun təmin edilməsinə dair ərizələr icraata götürülüb, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə, Ədliyyə Nazirliyinin Tibb Baş İdarəsinə və Penitensiar Xidmətinə sorğular göndərilməklə lazımi tədbirlər görülüb.

NPM Group Members of the Ombudsman conducted a visit to the penitentiary institution No. 11
By the instruction of Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, the members of her national preventive group (NPM) conducted an ad-hoc visit to the penitentiary institution No. 11 on 28 July 2022 without prior notice.
The purpose of the visit was to check the information published on the websites about the violation of social security and health rights of convict Ali Samadov, who allegedly started a hunger strike in connection with this.
During the visit, the convict, whose rights were allegedly violated was privately received. A. Samadov, who was charged with 12 years of imprisonment in accordance with Articles 120.1 and 128 of the Criminal Code of Azerbaijan, complained that the II-degree disability appointed to him was not properly covered his health status and asked for help in appointment of I-degree disability. His appeal was received on the spot.
This should be noted that A. Samadov was received during previous visits implemented to this penitentiary institution, as well as his and his family members' applications, including requests for ensuring his right to health with the Ombudsman at various times were taken to be processed. The necessary measures were taken by sending inquiries to the Ministry of Labor and Social Protection of Azerbaijan, the Chief Medical Institution and the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.