Ombudsman Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərin ailə üzvləri ilə görüşüb
31-08-2022 1538 dəfə oxunub
İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 30 Avqust – Beynəlxalq İtkin Düşmüşlər Günü ərəfəsində Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə əsir və itkin düşmüş vətəndaşlarımızın ailə üzvləri ilə görüş keçirib.
Görüşdə Birinci Qarabağ müharibəsi və sonrakı dönəmdə əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş 3890 azərbaycanlının taleyi haqqında Ermənistan tərəfinin bu günədək məlumat verməməsinin beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarına zidd olduğu vurğulanıb.
Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə görüşlər və xarici səfərlər zamanı bu mövzunun mütəmadi olaraq diqqətə çatdırıldığı qeyd olunub.
Müvəkkil qəbul zamanı əsir və itkin düşmüş vətəndaşlarımızın ailə üzvlərinin problemlərini dinləyib, müraciətlərinin həlli ilə bağlı zəruri addımlar atılacağını bildirib.

The Ombudsman met with the family members of the persons captured, taken hostage or went missing during the First Karabakh War
31-08-2022 1543 dəfə oxunub
On the eve of 30 August, the International Day of the Victims of Enforced Disappearances, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva held a meeting with the family members of our citizens, who were captured or went missing during the First Karabakh War.
During the meeting, it was stressed that Armenia's failure to provide information to this day about the whereabouts of 3890 Azerbaijanis, who were captured, taken hostage or went missing during the First Karabakh War and afterward, is contrary to the norms of international law, especially the international humanitarian law.
It was also reiterated that the Ombudsman of Azerbaijan regularly brings to attention this issue during meetings with the representatives of international organizations and her visits to foreign countries.
During the meeting, the Commissioner listened to the problems of the family members of our captured and missing citizens and mentioned that the necessary steps will be taken for resolving their appeals.