Azərbaycan Ombudsmanının Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbi qulluqçularının qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilmələrinə etirazı
09-05-2023 1569 dəfə oxunub
2023-cü il aprel ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində Azərbaycan Ordusunun itkin düşmüş və Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş əsgərləri Bəbirov Aqşin Qabil oğlu və Axundov Hüseyn Əhliman oğluna qarşı Ermənistanda qurulmuş saxta “məhkəmə prosesi”ni və Aqşin Bəbirovun qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilməsini kəskin şəkildə pisləyirik.
İştirakçısı olduğu beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş normalara zidd olaraq azərbaycanlı hərbi qulluqçuları qəddarcasına işgəncələrə məruz qoyan Ermənistan indi də qondarma "məhkəmə prosesi" təşkil etməklə, beynəlxalq və prosessual normaları kobud şəkildə pozaraq onları qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edib.
Daha əvvəl Ermənistanda hərbi qulluqçularımızın qanunsuz həbsi ilə əlaqədar tərəfimizdən beynəlxalq və regional təşkilatlara müraciət edilmişdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçusunun qeyri-insani rəftara və zorakılığa məruz qalması ilə bağlı Ermənistan mediasında yayımlanmış video və fotoların araşdırılması tələb olunmuş, bu məsələ ilə bağlı Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin mərkəzi və Bakı ofisinə məktub ünvanlanmışdır.
Ermənistan tərəfindən keçirilmiş qondarma “məhkəmə prosesi”ndə verilmiş “qərarı” ədalətsiz hesab edir, azadlıq hüququnun kobud pozulmasına səbəb olan bu qərarın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğunu bildirir, əsgərlərimizin tez bir zamanda azad olunmasını tələb edirik.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, bütün beynəlxalq ictimaiyyəti əsirlikdə olan hərbi qulluqçularımızın tezliklə azad edilməsi üçün Ermənistana ciddi təsir və təzyiq göstərilməsinə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələn tədbirlərin görülməsinə dəvət edirəm.

Protest of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the illegal deprivation of liberty of Azerbaijani servicemen captured by Armenia
09-05-2023 1511 dəfə oxunub
We strongly condemn the fabricated so-called "trial" conducted in Armenia over Agshin Babirov (Gabil oglu) and Huseyn Akhundov (Ahliman oglu), the servicemen of the Azerbaijan Army, who went missing in April 2023 in the Shabuz district of the Nakhchivan Autonomous Republic on the border with Armenia and were captured by Armenia, as well as the illegal deprivation of liberty of Agshin Babirov.
Azerbaijani servicemen were subjected to brutal torture by Armenia, which is against the norms specified in the international legal documents to which it is bound, has now illegally deprived them of their liberty by organizing a so-called "trial process", in serious violation of international and procedural norms.
We earlier appealed to international and regional organizations regarding the illegal detention of our servicemen in Armenia. A letter was addressed to the headquarters and Baku Office of the International Committee of the Red Cross in relation to the video and photos released in the Armenian media regarding the inhumane treatment of and violence against a serviceman of the Armed Forces of Azerbaijan.
We consider the "decision" made in the so-called "trial process" held by Armenia to be unfair and state that this decision, which caused a flagrant violation of the right to liberty, contravenes the norms and principles of international law, and we demand the immediate release of our soldiers.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I invite the entire international community to apply strong influence and pressure on Armenia and to take actions in accordance with the norms and principles of international law in order to release our servicemen in captivity as soon as possible.