Ermənistan tərəfindən törədilən növbəti silahlı təxribatlarla bağlı Ombudsmanın reaksiyası
Etnik zəmində nifrət və etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirərək, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini heçə sayaraq otuz ilə yaxın müddətdə Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan, bir milyondan artıq soydaşımızı öz yurdlarından didərgin salan, dörd minə yaxın azərbaycanlının itkin düşməsinə səbəb olan və ərazilərimizdə mina terroru törədən Ermənistan rəhbərliyi öz məkrli siyasətindən hələ də əl çəkmir.
Belə ki, fevralın 12-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən növbəti dəfə atəşkəs pozulmuş, ordumuzun Tovuz rayonunun Koxanəbi yaşayış məntəqəsi, həmçinin Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) Sərhəd Qoşunlarının Zəngilan rayonunun Kolluqışlaq kəndi ərazisində yerləşən mövqeləri istiqamətində atəş açılmış, nəticədə DSX-nin hərbi qulluqçusu yaralanmışdır.
Ermənistan rəhbərliyi regionda sülh quruculuğu prosesi üçün yeni imkanların yarandığı bir dövrdə gərginliyi artıran bu kimi təxribatçı əməllərdən əl çəkməli, sülhün bərqərar olunması istiqamətində real addımlar atmalıdır.
Hesab edirəm ki, beynəlxalq təşkilatlar regionda dayanıqlı sülhün bərqərar olması üçün Ermənistan tərəfindən törədilən hərbi cinayətlərə etinasız qalmamalı və bu ölkəyə sülh danışıqlarını, hərbi qulluqçuların həyat və sağlamlıqlarını təhdid altına alacaq silahlı təxribatlara son verməsi məqsədilə ciddi çağırışlar etməlidir.

The Ombudsman’s Reaction to Armenia’s Recent Armed Provocations
By pursuing hatred and ethnic cleansing policies, and disregarding the norms and principles of international law by keeping Azerbaijani territories under three decade occupation (which has now been liberated), displacing over a million of our compatriots into displacement from their homes, causing  disseappearance of about 4000 Azerbaijanis and committing mine terrorism in our territories, Armenia’s leadership has not yet refrain from its cunning policies.
Thus, on February 12, once again, the ceasefire was violated by the armed forces of Armenia. Our army's positions in the Kokhanabi residential area of the Tovuz district and in the direction of the Border Guard Forces of the State Border Service (SBS) in the Kolluqıshlag village of the Zangilan district were on fire. As a result, a serviceman of the SBS was injured.
Armenia’s leadership should refrain from such provocative actions that escalate tensions during a period when new opportunities for the peacebuilding process are emerging in the region, and instead, they should take concrete steps towards achieving peace and stability.
I believe that international organizations should not remain indifferent to the military crimes committed by Armenia in the region, and should make serious calls to this country to cease armed provocations that threaten the peace talks, lives, and health of military servicemen.