Ombudsman “Zəfər” Yay Məktəbinin bağlanış mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi və “ZƏFƏR” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə  keçirilən “Zəfər” Yay Məktəbinin bağlanış mərasimində çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Ombudsman “Zəfər” Yay Məktəbinin təşkil olunmasını yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, dövlət tərəfindən şəhid ailələrinin, qazilərin, veteranların, müharibədən zərər çəkmiş  bütün şəxslərin, xüsusilə də uşaqların sosial-hüquqi müdafiəsinin daim diqqət mərkəzində saxlandığını qeyd edib.
S.Əliyeva müharibə zamanı və postmüharibə dövründə insan hüquqlarının daha səmərəli təmini istiqamətində Ombudsman Aparatı tərəfindən fəal iş aparıldığını, psixoloq və psixiatrların iştirakı ilə  müharibə veteranlarına və şəhid ailələrinin üzvlərinə, o cümlədən uşaqlara posttravmatik stres mərhələsindəki psixoloji vəziyyətlərinin yaxşılaşmasına yardım etmək və onların normal həyata adaptasiyasını təmin etmək məqsədilə yardım göstərildiyini bildirib.
Bu sahədə tədbirlərin hazırda da davam etdirildiyini diqqətə çatdıran S.Əliyeva uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində həyata keçirilən geniş fəaliyyətdən danışıb.
Ombudsman bu kimi layihələrin  gələcəkdə də ölkəmizin bütün regionlarını əhatə etməklə davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Ombudsman took part in the closing ceremony of "Victory" Summer School
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva delivered a speech at the closing ceremony of the “Victory” Summer School organized by “ZEFER” (Victory) Public Union of Support to Martyrs’ Families with the support of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations.
After greeting the participants of the ceremony, the Ombudsman expressed her high appreciation for the initiative of organizing the “Victory” Summer School. She noted the permanent state care for socio-legal protection of the martyrs’ families, war-disabled persons, veterans, and all other people affected by the war, in particular, the children.
Ms. Aliyeva noted that the Ombudsman Office has actively carried out measures to more effectively ensure human rights both during the war and in the post-war period. In this regard, she reiterated the assistance provided by psychologists and psychiatrists to the war veterans and members of martyrs’ families, including children, to help them improve their psychological status in the post-traumatic stress phase and ensure their adapting to normal life.
Ms. Aliyeva added that similar measures are currently continued as well and spoke about the extensive activities implemented in the field of protection and promotion of children’s rights.
The Ombudsman stressed the importance of continuing such kind of projects by covering all the regions of our country.