Ombudsman Səbinə Əliyeva ATƏT tərəfindən keçirilən tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Polşada rəsmi səfərdədir
05-09-2022 1520 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Polşanın Varşava şəhərində Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT) regionuna daxil olan ölkələrin milli insan hüquqları institutlarının rəhbərlərinin iclasında iştirak edir.
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu tərəfindən təşkil edilmiş yüksək səviyyəli iclasa Azərbaycanla yanaşı, 33 ölkənin milli insan hüquqları institutunun (MİHİ) rəhbər və nümayəndələri qatılıblar. Tədbirdə həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının, eləcə də Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansı, Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsi, Avropa Bərabərlik Qurumları Şəbəkəsi və Beynəlxalq Ombudsman İnstitutunun nümayəndələri iştirak edirlər.
Tədbirdə ATƏT regionunda MİHİ-lərin müstəqilliyinin artırılmasına, onların qarşılaşdığı çətinliklərin aradan qaldırılmasına və bu təsisatların olmadığı ölkələrdə də yaradılmasının təşviqinə dəstək verilməsi məqsədilə müzakirələr aparılması nəzərdə tutulub.

The Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva pays an official visit to Poland to attend an OSCE-organized meeting
05-09-2022 1441 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva participates in the Meeting of Heads of National Human Rights Institutions (NHRIs) from the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Region held in Warsaw, Poland.
Along with Azerbaijan, the heads and representatives of NHRIs from 33 countries take part in this high-level meeting organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR). The event also brought together the representatives of the United Nations, European Union, Council of Europe, as well as the Global Alliance of National Human Rights Institutions, European Network of National Human Rights Institutions, European Network of Equality Bodies, and International Ombudsman Institute.
The event is to host discussions aimed at supporting the resilience of independent NHRIs in the OSCE region, addressing the threats faced by them, and promoting the establishment of such institutions in countries where they don't exist.