Ombudsmanın nümayəndəsi Miqrasiya üzrə VIII Beynəlxalq Yay Məktəbində ekspert qismində iştirak edib
Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəz (MSİBM) və Praqa Prosesinin birgə əməkdaşlığı ilə Quba şəhərində keçirilən Miqrasiya üzrə VIII Beynəlxalq Yay Məktəbi öz işinə başlayıb.
Bir həftə davam edəcək təlim proqramı Ombudsman Aparatının da tərəfdaş olduğu, Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə MSİBM tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın İcrasına Dəstək (MOBILAZE -2)” layihəsi çərçivəsində keçirilir.
Azərbaycan və Ukrayna vətəndaşlarından ibarət 40-a yaxın tələbə və gənc mütəxəssisin iştirak etdiyi bu tədris proqramı Böyük Britaniya, Avstriya və Niderlandın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin professorlarının miqrasiya idarəçiliyinə dair tədqiqatlarının təqdimatları və mühazirələri, habelə seminarlar və intensiv praktiki məşğələlərdən ibarətdir.
Yay Məktəbinin açılışında çıxış edən Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Peter Mixalko, MSİBM-in Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə portfolio meneceri Violeta Vaqner tədbirin əhəmiyyətindən danışıblar.
Ombudsman Aparatının Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun müdiri Turan Cahangirova açılış mərasimində çıxış edərək, Azərbaycan Ombudsmanının miqrantların hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi geniş fəaliyyət barədə iştirakçılara məlumat verib.

Ombudsman's representative participated as an expert in the 8th International Summer School on Migration
06-09-2022 1536 dəfə oxunub
The 8th International Summer School on Migration, which was co-organized by the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD) and Prague Process, kicked off in Guba city.
This one-week training program is held within the framework of the ICMPD-organized and EU-funded project on “Support to the Implementation of the Mobility Partnership with Azerbaijan (MOBILAZE-2)” in which the Ombudsman Office of Azerbaijan is also a partner.
Nearly 40 students and young specialists from Azerbaijan and Ukraine came together in this educational program that consists of research presentations and lectures on migration management prepared by professors of the leading higher education institutions of Great Britain, Austria, and the Netherlands, as well as seminars and intensive practical training.
Addressing the opening ceremony of the Summer School, the Head of the EU Delegation to Azerbaijan Mr. Peter Michalko, and the ICMPD Regional Portfolio Manager for Eastern Europe and Central Asia Ms. Violeta Wagner spoke about the significance of the event.
The Head of the Unit for Work with Martyrs' Families and War Veterans at the Ombudsman Office Ms. Turan Jahangirova also spoke at the opening of the event and briefed the participants on the Azerbaijani Ombudsman's extensive activities aimed at the promotion and protection of the migrants' rights.