Ombudsmanın nümayəndələri Avropa Şurasının İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə üzrə Ekspertlər Qrupunun (GRETA) üzvləri ilə görüşüblər
08-09-2022 1643 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbərinin müavini, Milli Preventiv Qrupun rəhbəri Rəşid Rumzadə  və İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin müdiri Vüqar Heydərov ölkəmizdə səfərdə olan Avropa  Şurasının İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə üzrə Ekspertlər Qrupunun (GRETA) üzvləri ilə görüş keçiriblər.
Görüş zamanı qrup üzvləri fəaliyyət və mandatları barədə məlumat verərək, ölkəmizə 3-cü qiymətləndirmə səfəri həyata keçirdiklərini və nəticələr əsasında müvafiq hesabatın hazırlanacağını bildiriblər. Qeyd olunub ki, GRETA “İnsan alverinə qarşı mübarizə haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının icrasına nəzarət edən ekspertlər qrupu olaraq Konvensiyanı ratifikasiya etmiş ölkələrə mütəmadi səfərlər edir.
Görüşdə GRETA nümayəndələrinə Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti, şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə planlı və plandankənar formada əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən həyata keçirilən başçəkmələr barədə geniş məlumat verilib.
Ekspertlər Ombudsmanın insan alverinin qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti barəsində məlumatlandırılıb. Müvəkkilin miqrantlar, gender əsaslı zorakılıqdan zərərçəkən şəxslər, natamam ailələrdə böyüyən uşaqlar və digər potensial insan alveri qurbanı ehtimal edilən əhali qruplarının vəziyyətini xüsusi diqqətdə saxladığı vurğulanıb. Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” üzrə Ombudsmanın fəaliyyəti, müvafiq sahədə hüquqi maarifləndirmə, təhlil və monitorinqlərin aparıldığı, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlandığı da nəzərə çatdırılıb.

Ombudsman's representatives met with the GRETA members
The Deputy-Head of the Ombudsman Office and Head of the National Preventive Group Mr. Rashid Rumzada, and the Head of the Department for the Prevention of Torture Mr. Vugar Heydarov held a meeting with the Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings (GRETA) members.
After providing information about their activities and mandate, the group members mentioned that a relevant report is to be drawn up based on the findings of their third visit to Azerbaijan. It was noted that as a group of experts responsible for monitoring the implementation of the Council of Europe Convention on Action against Trafficking in Human Beings, the GRETA carries out regular visits to the countries, which have ratified this Convention.
During the meeting, the GRETA representatives were broadly informed about the Ombudsman's National Preventive Mechanism activities, including the planned and ad hoc visits conducted without prior notification to the facilities, which the persons cannot leave on their own will.
The experts were also briefed on the work carried out by the Ombudsman for the elimination of human trafficking. It was stressed that the Commissioner pays due attention to the status of migrants, victims of gender-based violence, children growing up in incomplete families, and other population groups that can be potential human trafficking victims.
Moreover, the Ombudsman’s activity based on the “National Action Plan for 2020-2024 on Combating Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan”, as well as the relevant legal awareness-raising, analysis and monitoring work, and the proposals drafted for the improvement of the legislation were brought to the attention.