Ombudsman Aparatının rəhbəri QHT-lər üçün təlimdə çıxış edib
“Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar” İctimai Birliyi tərəfindən “Şuşa İli” çərçivəsində  dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları nümayəndələrinin iştirakı ilə “Qayıdışla bağlı hüquqlar və vətəndaş cəmiyyətinin rolu sahəsində beynəlxalq təcrübə” mövzusunda QHT-lər üçün təlim keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Böyük Qaydışa həsr olunmuş təlimdə çıxış edərək, qaçqın və məcburi köçkünlərimizin pozulmuş fundamental hüquqları barədə danışıb. O, keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına təhlükəsiz və şərəfli qayıdışının təmin edilməsinin vacibliyinə toxunaraq, hazırda azad edilmiş ərazilərdə mövcud olan mina probleminin bu prosesə ciddi əngəl törətdiyini vurğulayıb.
Çıxış zamanı postmünaqişə dövründə qayıdış mexanizmləri ilə bağlı dünya təcrübəsinə dair məlumatlar da diqqətə çatdırılıb. Aparat rəhbəri qayıdışla bağlı hüquqların təminində, bununla bağlı məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında vətəndaş cəmiyyətinin də fəal rol oynaya biləcəyini bildirib.
A.Səfixanlı çıxışında Azərbaycan Ombudsmanının Ermənistan tərəfindən törədilmiş müxtəlif hüquq pozuntularının beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması ilə bağlı geniş fəaliyyəti barədə də məlumat verib. Vətən müharibəsi zamanı və müharibədən sonrakı dövrdə Ombudsman tərəfindən ümumilikdə 15 hesabat, 23 bəyanat, 7-si videoformatda olmaqla, 25 müraciət, 200-ə yaxın mətbuat açıqlaması, habelə 3 videoçarxın yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlandığı təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.  O, eyni zamanda, QHT-lər tərəfindən  xüsusi hesabatlar hazırlanarkən bu fəaliyyət çərçivəsində hazırlanmış sənədlərdən də istifadə olunmasını tövsiyə edib.

Head of the Ombudsman Office delivered a speech at the training for NGOs
Legal Analysis and Research Public Union organized training for NGOs on the topic of "International practices on the right of return and the relevant role of civil society" bringing together the representatives of state bodies and civil society organizations (CSOs) within the framework of Shusha Year.
The Head of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Mr. Aydin Safikhanli delivered a speech at this training and spoke about the violated fundamental rights of Azerbaijani refugees and IDPs. After touching upon the necessity of ensuring the safe and dignified return of former IDPs to their homes, he stressed that currently, the mine problem in the liberated lands is a serious hindrance to this process.
The speech also shed a light on the world practice related to the mechanisms applied in the post-conflict period. Mr. Safikhanli noted that civil society organizations can also take an active part in ensuring the rights of return and bringing these details to the attention of the world community.
Mr. Safikhanli briefed the participants about the Azerbaijani Ombudsman's extensive activities to inform the international community about different human rights violations committed by Armenia. It was pointed out that during the Patriotic War and afterward the Ombudsman addressed the domestic and international audience, in total, 15 reports, 23 statements, 25 appeals (including 7 video messages), nearly 200 press releases, and 3 video clips. At the same time, he recommended that NGOs also use these documents while preparing special reports.