Ombudsman Tallində Estoniya rəsmiləri ilə görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Estoniya Respublikasının paytaxtı Tallin şəhərinə rəsmi səfər edib.
Ombudsmanın səfər çərçivəsində eston rəsmilərlə keçirdiyi görüşlər zamanı tərəflər arasında təmsil etdikləri qurumların səlahiyyətləri barədə qarşılıqlı fikir və məlumat mübadiləsi aparılıb, gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Ombudsman əvvəlcə Estoniya Respublikasının ədliyyə kansleri Ülle Madise ilə görüş keçirib.
S.Əliyeva görüşdə təsisatın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Ombudsmanın 24 saat fəaliyyət göstərən Çağrı Mərkəzi haqqında diqqətə çatdırılan məlumatlar maraqla qarşılanıb. Məhkumların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı fəaliyyət barədə də danışılıb və əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Azərbaycan Ombudsmanı görüşdə həmçinin Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi cinayətlərə münasibətdə dünya ictimaiyyətinin susqunluğunun və bu əməllərinə görə qarşı tərəfin cəzalandırılmamasının yeni cinayətlərə yol açdığını bildirib.
Öz növbəsində Ü.Madise Estoniya təcrübəsi haqqında məlumat verib. Görüş zamanı kanslerin yoxlama məqsədilə başçəkmələrin keçirilməsi, məlumat toplanmasına nəzarət, uşaq hüquqlarının müdafiəsinə dair funksiyaları barədə ətraflı təqdimatlar nümayiş etdirilib.
Ombudsmanın növbəti görüşü Estoniya Respublikası Parlamentinin Konstitusiya Komitəsinin sədri Eduard Odinets ilə keçirilib.
Görüşdə Ombudsman təsisatının fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlar diqqətə çatdırılıb, Milli Məclislə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışılıb.
Ombudsman E.Odinetsə Ermənistanın ölkəmizə qarşı yürütdüyü siyasət haqqında məlumat verərkən Azərbaycan tərəfinin sülhə tərəfdar olduğunu, lakin Ermənistanın bu prosesə əngəllər törətdiyini, bugünədək diversiya və minalama fəaliyyətinin davam etdirilməsinin sülh təşəbbüslərinə zidd olduğunu bildirib.
E.Odinets isə çıxışında rəhbərlik etdiyi komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Ombudsman tərəfindən mütəmadi olaraq xarici səfərlərdə nəzərə çatdırıldığı kimi, Estoniya səfəri zamanı keçirilən görüşlərdə də məcburi köçkünlərimizin qayıdışına maneə törədən mina probleminə və Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüş 3890 azərbaycanlının taleyinin hələ də naməlum qalması məsələsinə toxunulub.
Görüşlərin yekununda S.Əliyeva təsisat tərəfindən xarici dillərdə hazırlanmış maarifləndirici vəsaitləri, habelə müharibə və postmüharibə dövründə Ermənistanın törətdiyi insan hüquq pozuntuları ilə bağlı hazırlanmış hesabat, bəyanat və müraciətlər toplusunu Estoniya rəsmilərinə təqdim edib.

Ombudsman held meetings with Estonian officials in Tallinn
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan (Ombudsman) paid an official visit to the capital of Estonia, Tallinn.
During the meetings held with Estonian officials, the sides exchanged views on the competencies of the bodies they represent, as well as discussed prospects for cooperation.
The Ombudsman, first, met with Ms. Ülle Madise, Chancellor of Justice of Estonia.
At the meeting, S. Aliyeva gave information about the activity of the Institution. The information on the round clock Call Center, provided by the Ombudsman, was received with great interest. In addition, the sides discussed the activity in the field of protection of the rights of convicts.
The Ombudsman of Azerbaijan also said that the silence of the international community over crimes committed by Armenia against our country and its failure to take punitive action against Armenia resulted in the commission of new crimes.
Ms. Ü.Madise, in her turn, informed the Ombudsman about experience in Estonia. During the meeting, detailed presentations were made on the monitoring visits conducted by the Chancellor, control over the collecting of information, and functions in the field of protection of children’s rights.
Her next meeting, the Ombudsman? ?held with Mr. Eduard Odinets, a Chairman of the Constitutional Committee of the Parliament of Estonia.
At the meeting, the Ombudsman of Azerbaijan briefed on the work done by the Institution and its effective cooperation with the Parliament.
While informing Mr. E.Odinets about a policy of Armenia against our country, the Ombudsman noted that Azerbaijan is always in favor of peace, but Armenia hinders this process, by continuing its sabotage and mining until today, which contradicts the peace initiatives.
In his speech, furthermore, Mr. E.Odinets delivered information about the activity directions of his Committee.
As it was regularly recalled during all international visits of the Ombudsman, during her official visit to Estonia, it was also touched upon mine problem, which impedes the return of our internally displaced persons and the uncertainty, so far, about the fate of 3890 Azerbaijanis, who were reported missing during the First Karabakh War.
At the end of the meetings, Ms. S. Aliyeva presented to Estonian officials the Institution’s printed educational materials translated into foreign languages, as well as reports, statements, and appeals concerning human rights violations committed by Armenia during the war and post-war periods.