Ermənistan Ombudsmanının əsassız iddialarına cavab
Ermənistan Ombudsmanının Azərbaycanda erməni əsirlərə işgəncə verilməsi ilə bağlı iddiaları Ermənistanın həqiqəti gizlətməyə, həmin ölkənin ənənəvi siyasətinə məxsus yalan məlumatlarla dünya ictimaiyyətinin çaşdırılmasına yönəlik növbəti addımıdır. Bununla bağlı bildiririk ki, Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın nümayəndələri beynəlxalq konvensiyaların tələbləri rəhbər tutulmaqla erməni əsirlərə və azad edilmiş ərazilərimizdə saxlanılaraq istintaqa təhvil verilmiş hərbi dəstə üzvlərinə bir neçə dəfə baş çəkiblər. Həmin başçəkmələr zamanı milli qanunvericiliyə və beynəlxalq hüquqa əsasən malik olduqları hüquqlar əsirlərə öz dillərində izah edilib. Həmin Ermənistan vətəndaşları saxlanma şəraiti və rəftardan şikayət etməyiblər. Habelə onlar üçün beynəlxalq standartlara uyğun səviyyədə tibbi xidmətin təşkil olunduğu, ailə üzvləri ilə telefon əlaqəsi saxlamağa şərait yaradıldığı müəyyən edilib. Ombudsmanın bu başçəkmələri ilə əlaqədar beynəlxalq təşkilatlara hesabatlar da təqdim olunub.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Ermənistanın cari ilin sentyabrın 12-də başlatdığı son genişmiqyaslı təxribatlardan sonra əsir düşmüş erməni hərbi qulluqçulara da başçəkmə keçirilib, onlara hüquqları izah edilib. Fərdi şəkildə qəbul edilmiş həmin şəxslər də saxlanma şəraiti və rəftardan narazılıq etməyiblər.
Ombudsmanın həyata keçirdiyi başçəkmələrin nəticələrinə əsasən Azərbaycanda Ermənistan əsirlərinə münasibətdə beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə uyğun insani yanaşma sərgiləndiyi müşahidə edilib.
Əsirlər Ermənistana qaytarıldıqdan sonra isə Azərbaycanda onlara qarşı işgəncələrin olması, habelə bəzi şəxslərin əsir və girov götürülərək qətlə yetirilməsi kimi yanlış iddiaların tirajlanmasını dünya ictimaiyyətinin diqqətini Ermənistanın törətdiyi cinayətlərdən yayındırmaq cəhdi kimi qiymətləndiririk.
Qeyd etmək istərdik ki, hələ Vətən müharibəsinin gedişində tərəfimizdən erməni əsirlərin hüquqlarının təmini vəziyyətinin monitorinqi məqsədilə bu cür başçəkmələr keçirilsə də, xüsusilə Azərbaycanın yaralı hərbi əsirlərinə qarşı qeyri-insani münasibət göstərildiyini sübut edən videoların yayılmasından sonra belə Ermənistanın Ombudsman təsisatı tərəfindən həmin şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyətinin monitorinqi üçün bir dəfə də başçəkmə keçirilmədi.
Buna baxmayaraq, Ermənistan əsirliyində olmuş hərbi qulluqçularımız və 2014-cü ildən Ermənistan tərəfindən girov götürülmüş azərbaycanlı mülki şəxslər Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərov ölkəmizə qaytarıldıqdan dərhal sonra Azərbaycan Ombudsmanı onlarla görüş keçirib və fərdi söhbətlər zamanı həmin şəxslər bir sıra işgəncə hallarına, qəddar və qeyri-insani davranışa məruz qaldıqlarını bildiriblər. İfadələrdə əsirlikdə olduqları müddətdə onlara lazımi tibbi xidmətin göstərilməməsi, tibb heyəti tərəfindən qeyri-insani münasibətə məruz qalmaları da qeyd olunub. Bu faktlar sənədləşdirilməklə Ombudsman tərəfindən hesabat şəklində hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara göndərilib. Bundan başqa, adıçəkilən iki azərbaycanlı mülki şəxslə bərabər işğal altında olmuş Kəlbəcərdə girov götürülmüş və ermənilər tərəfindən ağır işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilmiş Həsən Həsənovla bağlı ekspertiza rəyi və reallığı əks etdirən fotolar da həmin hesabata əlavə edilmişdir.
Eyni zamanda, müharibə dövründə azərbaycanlı əsirlərə işgəncə verilməsi, cəsədlərin zorakılığa məruz qalması, yandırılması, təhqir edilməsi halları ilə bağlı da həm kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə yayımlanmış, həm də əldə edilmiş digər sübutlara əsaslanan materiallar da tərəfimizdən dəfələrlə diqqətə çatdırılmışdır. Bununla bağlı məlumatlar mütəmadi olaraq Ombudsmanın rəsmi internet səhifəsi, sosial şəbəkə hesabları və mətbuatda işıqlandırılmış, hazırlanmış hesabatlar aidiyyəti beynəlxalq ünvanlara təqdim edilmişdir.
Onu da xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistan tərəfi bugünədək Birinci Qarabağ müharibəsində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş dörd minə yaxın azərbaycanlı ilə bağlı məlumat verməkdən yayınır. Həmin şəxslərin məruz qaldıqları işgəncələrə dözməyərək vəfat etməsi, qətlə yetirilməsi, kütləvi şəkildə dəfn edilməsinə dair sübutlar vardır. Torpaqlarımız işğaldan azad edildikdən sonra həmin ərazilərdə kütləvi məzarlıqların aşkar edilməsi, orada dəfn edilmiş mülki şəxslərin və hərbçilərin işgəncəyə məruz qaldığını təsdiq edən faktlar da bunun bariz göstəricisidir.
Bu baxımdan, çoxsaylı cinayət əməllərinə yol vermiş və hələ də bu halları davam etdirən Ermənistan tərəfinin erməni əsirlərə qarşı Azərbaycanın humanist rəftarını əksinə təqdim etməyə cəhd göstərməsini bir daha Ermənistanın hər zaman olduğu kimi həqiqətləri təhrif etməklə dünya ictimaiyyətini çaşdırmaq və törətdiyi cinayətləri gizlətmək cəhdi kimi qiymətləndiririk.
Yaxşı olardı ki, Ermənistan Ombudsmanı bu cür yanlış məlumatlar yayaraq dünya ictimaiyyətini çaşdırmaq, Azərbaycan Ombudsmanının hesabatlarını plagiatlaşdırmaq əvəzinə dörd minə yaxın itkin düşmüş azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsinə çalışsın, bununla da, sülhə və insan hüquqlarının təmininə dəstək versin.

Response to the Unfounded Allegations of the Ombudsman of Armenia
The allegations of the Ombudsman of Armenia that Armenian prisoners were tortured in Azerbaijan is the next step for her to hide the truth and mislead the world community with false information based on the traditional political ideas of that count.
In this regard, we inform you that Ombudsman Sabina Aliyeva and the staff members of the Office, several times, have visited Armenian prisoners of war and members of armed groups detained in our liberated territories and handed over for investigation in line with international treaties. During those monitoring visits, the captives were informed, in their own language, about their rights that were proclaimed by national legislation and international law. Those Armenian citizens did not complain about their detention conditions and treatment standards. In addition, it was observed that they had access to medical care, meeting international standards, and were provided with phone calls with their family members. The Ombudsman also submitted reports to international organizations regarding these visits.
The Ombudsman's National Preventive Group Members also visited the captured Armenian military servicemen after Armenia’s latest large-scale provocations carried out on September 12 of this year, and their rights were explained to them. Those persons who were received individually did not complain about the conditions of detention and treatment.
Based on the outcomes of the visits carried out by the Ombudsman, it was observed that the Armenian PoWs in Azerbaijan were treated decently in accordance with the norms of international humanitarian law.
We consider that the spreading of such false allegations of torture against the captives in Azerbaijan, or the killing of some persons after being taken captive and hostage, right after their return to Armenia, is an attempt to divert the attention of the world community from the crimes committed by Armenia.
We would like to reiterate that even during the course of the Patriotic War, despite the fact that we carried out similar visits to assess the situation of the rights of Armenian prisoners, the Ombudsman Institution of Armenia did not visit even once to monitor the rights of the Azerbaijani PoWs, even after the spreading of videos depicting the inhumane treatment of those wounded PoWs from Azerbaijan.
However, immediately after the return of our captive military servicemen from Armenia and Azerbaijani civilians Shahbaz Guliyev and Dilgam Askerov, who were taken hostage by Armenia in 2014, the Azerbaijan Ombudsman held a meeting with them and during private conversations, those persons noted that they were subjected to tortures, cruel and inhumane treatment. In their testimonies, it was also emphasized that they were not provided with the necessary medical care during their captivity and that they were subjected to inhumane treatment by the medical staff. All these facts were documented and summarized by the Ombudsman as a Report and submitted to international organizations.
In addition, forensic medical expert opinion and photos showing the facts of the severe torture and murder of Hasan Hasanov, who was taken hostage in the formerly occupied Kalbajar district along with the mentioned two Azerbaijani civilians by the Armenians were also attached to that Report.
Furthermore, we have repeatedly brought to the attention the materials based on other evidence shared through mass media and social networks regarding the cases of torture, abusing, burning, and insulting of corpses of Azerbaijani PoWs. The relevant information was regularly placed on the Ombudsman's official website, and shared through official social network accounts and media, and the relevant reports were submitted to relevant international addresses.
We would also like to bring to your mind that Armenia has been avoiding to provide information about the nearly 4000 Azerbaijanis who were captured, missing, and taken hostage in the First Karabakh War. There is evidence that those persons died without enduring the tortures they were subjected to, were killed, and were buried en masse. The discovery of mass graves after the liberation of our lands from occupation, and the facts confirming that the civilians and soldiers buried there were tortured, are clear indications of this.
From this viewpoint, we consider the attempt of Armenia, which has committed numerous criminal acts and continues to do so, to present Azerbaijan's humane treatment of the Armenian prisoners in the opposite way, as Armenia's attempt, as always, to confuse the world community and hide its crimes by distorting the truth.
It would be better if the Armenian Ombudsman strives to clarify the fate of about 4000 missing Azerbaijanis, instead of misleading the world community by spreading such false information and plagiarizing the Reports of the Azerbaijani Ombudsman, thereby supporting peace and ensuring human rights.