Azərbaycan Ombudsmanı Litvanın bərabər imkanlar və uşaq hüquqları üzrə ombudsmanları ilə görüş keçirib
10-10-2022 1322 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Litva Respublikasına rəsmi səfər edib.
Səfər çərçivəsində S.Əliyeva Litva Respublikasının bərabər imkanlar üzrə ombudsmanı Birute Sabatauskaite ilə görüş keçirib.
Ombudsman görüşdə təsisatın fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı ətraflı məlumat verərək, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa dəyişikliklərlə bağlı layihənin Milli Məclisə təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində Azərbaycan Ombudsmanının səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi ilə bağlı təkliflərin də layihədə yer aldığını bildirib. Ombudsmanın səsvermədə iştirak etmək üçün hər kəsə, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərə bərabər imkanların yaradılması ilə bağlı tövsiyələri də nəzərə çatdırılıb.
Bundan başqa, Ombudsman Aparatı ilə Konstitusiya Məhkəməsi arasında səmərəli əlaqələr, göndərilmiş sorğular barədə məlumat verilib.
Öz növbəsində B.Sabatauskaite rəhbərlik etdiyi təsisatın fəaliyyət istiqamətləri, xüsusən gender bərabərliyinin təmini ilə bağlı görülən işlər və digər səlahiyyətləri haqqında danışıb.
S.Əliyeva səfəri çərçivəsində növbəti görüşünü Litva Respublikasının uşaq hüquqları üzrə ombudsman Edita Ziobiene ilə keçirib.
Azərbaycan Ombudsmanı uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı fəaliyyəti haqqında məlumat verib, 2021-ci ildə Aparatın strukturunda Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun yaradıldığını qeyd edib.
S.Əliyeva uşaq hüquqları üzrə ombudsmanla görüşündə Ermənistan tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə uşaq hüquqlarının pozulmasına dair faktları əks etdirən ayrıca hesabatı haqqında məlumat verib. Ombudsman həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüş 3890 azərbaycanlı arasında uşaqların da olduğunu, Xocalı soyqırımı nəticəsində çox sayda uşağın qətlə yetirildiyini və valideylərini itirdiyini diqqətə çatdırıb.
E.Ziobiene çıxışında rəhbərlik etdiyi qurumun uşaqların hüquqlarının və ən mühüm maraqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyətindən danışıb. Müharibə ilə əlaqədar həmin ölkəyə gəlmiş qaçqın uşaqların hüquqlarının təmini istiqamətində görülən işlərə də toxunulub.
Görüşlər zamanı Ombudsmanın müharibə və postmüharibə dövründə pozulmuş insan hüquqlarına dair hesabatları Litva rəsmilərinə təqdim edilib.

The Ombudsman of Azerbaijan had meetings with the Equal Opportunities Controller and Ombudsperson for Children's Rights of Lithuania
10-10-2022 1247 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms.Sabina Aliyeva paid an official visit to Lithuania.
In the course of the visit, S. Aliyeva had a meeting with the Lithuanian Equal Opportunities Controller, Ms. Birute Sabatauskaite.
In the meeting, the Ombudsman of Azerbaijan provided detailed information on the activity directions of the Institution and accentuated that draft of the proposed amendments to the “Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan” was submitted to the Parliament. She highlighted that the draft also included proposals for the strengthening of the competencies of the Ombudsman of Azerbaijan in the field of non-discrimination. The Ombudsman’s recommendations for creating equal opportunities for all, including people with disabilities in the electoral process, was also considered in the draft.
Also, information about effective cooperation between the Ombudsman Office and Constitutional Court, and inquiries, sent to the relevant Court was given.
B. Sabatauskait?, in her turn, also briefed the activity directions of her Office, especially works done in the field of gender equality, as well as other competencies.
S.Aliyeva, in the frame of her visit, had her next meeting with Ms. Edita Ziobiene, Ombudsperson for Children's Rights of Lithuania.
During the meeting, the Azerbaijani Ombudsman gave information about the activity in the protection of child rights and that a Child Rights Protection Unit was established in the Ombudsman Office in 2021.
S.Aliyeva, during the meeting with the child rights ombudsperson, spoke about her separate interim report on child rights violations by Armenia committed during the Second Karabakh War. The Ombudsman brought to the attention the facts of the existence of children among the 3890 Azerbaijanis, who went missing during the First Karabakh War, and numerous children, who were slaughtered and lost their parents as a result of the Khojaly Genocide.
Ms. E.Ziobiene, in her speech, outlined the work of her Office in protecting child rights and best interests. The issues related to the protection of the rights of refugee children in their country, who came to Lithuania due to the war.
During the meetings, Ombudsman’s reports on human rights, violated during the war and post-war periods were presented to the officials of Lithuania.