Bakıda Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyasının iclasları keçirilib
18-10-2022 15855 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü əsasında ölkəmizdə Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası (AOA) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) iclasları keçirilib.
Oktyabrın 18-də Bakıda AOA İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda Azərbaycanla yanaşı, Yaponiya, İndoneziya, Honq-Konq, İran, Pakistan, Türkiyədən olan ombudsmanlar və insan hüquqları təsisatlarının rəhbərləri iştirak ediblər. İclasın açılışında Pakistan Federal Ombudsmanı Ejaz Ahmed Qureşi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və AOA icraçı katibi Abdul Moiz Buxari çıxış ediblər.
S.Əliyeva çıxışı zamanı Azərbaycan Ombudsman təsisatının 20 illiyi ərəfəsində ölkəmizdə xarici ombudsmanların toplantısına ev sahibliyi etməkdən məmnun olduğunu bildirib. Çıxış zamanı insan hüquqlarının müxtəlif sahələri ilə əlaqədar işçi qruplarının yaradılması təklif edilib.
İclasda AOA-nın İstanbul şəhərində keçirilmiş sonuncu iclasından sonrakı dövr ərzində həyata keçirilmiş fəaliyyəti təhlil edilib, qarşıda duran vəzifələr müəyyənləşdirilib.
Ölkəmiz bu gün həmçinin İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) ümumi yığıncağına ev sahibliyi edib.
İƏT OA-nın iclasında Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Pakistan, Mərakeş, İran, İndoneziyadan nümayəndələr iştirak ediblər. Sudan Ombudsmanı isə tədbirə videokonfrans formatında qoşulub.
Əvvəlcə İƏT OA prezidenti, Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç açılış nitqi ilə çıxış edib.
Daha sonra Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyeva qonaqları salamlayaraq, təsisat tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verib və İƏT OA-nın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini səsləndirib. Ombudsman çıxışında həmkar qurumlar arasında təcrübə mübadiləsi aparılması məqsədilə təlimlərin təşkil olunmasının əhəmiyyətinə toxunub.
İclas çərçivəsində ombudsmanlar müsbət təcrübələrini paylaşaraq, assosiasiya çərçivəsində birgə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıblar. İclasda həmçinin İƏT OA üzvləri arasında qurumun gələcək fəaliyyət istiqamətləri və təşkilati məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

AOA and OIC OA Meetings were held in Baku
On the initiative of Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, meetings of the Asian Ombudsman Association (AOA) and the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA) were held in our country.
The next meeting of the AOA Board of Directors was held in Baku on October 18. The event brought together ombudspersons and heads of human rights institutions from Azerbaijan, Japan, Indonesia, Hong Kong, Iran, Pakistan, and Turkiye. Federal Ombudsman of Pakistan, Ejaz Ahmed Qureshi, the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and AOA Executive Secretary Abdul Moiz Bukhari made speeches at the opening ceremony.
During her speech, S. Aliyeva said that she is happy to host the meeting of foreign ombudsmen in Azerbaijan on the occasion of the 20th anniversary of the Azerbaijan Ombudsman Institution. In her speech, it was proposed to create working groups on different areas of human rights.
At the meeting, the AOA analyzed its activities since the period after the last meeting in Istanbul and determined the tasks ahead.
Azerbaijan also hosted the General meeting of the OIC Ombudsman Association (OIC OA) today.
This OIC OA Meeting was attended by representatives from Azerbaijan, Turkiye, Pakistan, Morocco, Iran, and Indonesia. The Ombudsman of Sudan joined the event using a video conferencing tool.
First, the OIC OA President, the Chief Ombudsman of Turkiye, Şeref Malkoç opened a meeting.
Then, Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, welcomed the participants and informed them about the work of the Institution, and made suggestions on how to improve the activities of the OIC OA. In her speech, the Ombudsman touched on the importance of the training to exchange experience between partner institutions.
During the meeting, ombudspersons shared their positive experiences and exchanged ideas on the development of joint cooperation within the Association. At the meeting, opinions were also exchanged among OIC OA Members regarding the future directions of the institution's activities and organizational issues.