Ombudsmanın regional mərkəzləri Beynəlxalq Sülh Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirib
Ombudsmanın Qərb, Şimal, Şimal-Qərb və Cənub regional mərkəzləri Beynəlxalq Sülh Gününə həsr olunmuş tədbirlər təşkil edib.
Tədbirlərdə yerli icra və özünüidarəetmə orqanlarının, digər təşkilatların əməkdaşları, habelə ictimaiyyət və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsmanın regional mərkəzlərinin rəhbərləri çıxışlarında Beynəlxalq Sülh Gününün təsis edilmə tarixi, bu günün insanlara verdiyi sülh mesajı və ideyaları, habelə möhkəm və daimi sülhün yaradımasının vacibliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar. “Ədalətli və davamlı sülh insan hüquqlarının müdafiəsinə xidmət edir” mövzusunda maarifləndirmə kampaniyalarının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının cari ildə təsdiq etdiyi “2022-ci ildə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) maarifləndirilməsi istiqamətində həyata keçiriləcək tədbirlər üzrə Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq təşkil edildiyi qeyd olunub.
Çıxışlarda sülhün DİM-in əsas komponentlərindən biri olduğu və ədalətli sülh olmadığı halda insan hüquqlarının tam şəkildə təmin olunmasının mümkünsüzlüyü vurğulanıb. Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq və multikultural dəyərlər, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasında tolerantlığın rolu barədə danışılıb.
Tədbirlər zamanı Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi siyasətin bölgədə sülhə maneə olması faktına da toxunulub. Habelə erməni hərbi birləşmələrinin mütəmadi olaraq təxribatlar törətməsi, mülki əhaliyə ziyan vurması, onların yaşamaq, sərbəst hərəkət etmək və digər hüquqlarını pozmasının insan hüquqlarının qorunmasına dair bir sıra beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə zidd olduğu diqqətə çatdırılıb.
O da vurğulanıb ki, Ombudsman Ermənistanın sülhü təhdid edən cinayətkar əməllərinin beynəlxalq miqyasda ifşa edilməsi istiqamətində ardıcıl mübarizə aparır, bu kontekstdə nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara çoxsaylı hesabat, bəyanat və müraciətlər ünvanlayır.

Regional Centers of the Ombudsman organized events dedicated to the International Day of Peace
The West, North, Northwest, and South Regional Centers of the Ombudsman organized events dedicated to the International Day of Peace.
The events were attended by the representatives of local executive and self-governing bodies, other organizations, as well as the public and media outlets.
In their speeches, the heads of the Ombudsman’s Regional Centers outlined the history of the establishment of the International Day of Peace. They informed the participants about the message and ideas of peace given to people. Also, the importance of creating a strong and permanent peace was noted. Furthermore, it was noted that awareness campaigns on the theme "Just and sustainable peace serve to protect human rights" were launched according to the "Action Plan for actions to be implemented in 2022 in the direction of raising awareness of the SDGs" approved by the National Coordinating Council for Sustainable Development this year.
It was emphasized that peace is one of the main components of SDG and fully ensuring human rights without just peace is impossible. It was also spoken about the tolerance and multicultural values that exist in Azerbaijan, and the role of tolerance in preventing discrimination.
During the events, Armenia's policy pursued against our country as an obstacle to peace in the region was also touched upon. In addition, it was pointed out that Armenian military units regularly commit provocations, harm the civilian population, and violate their rights to life, free movement, and other rights, which contradicts the requirements of a number of international human rights treaties.
It was also emphasized that the Ombudsman is constantly fighting to expose the criminal acts of Armenia that threaten the peace on an international scale, and addresses numerous reports, statements and appeals to influential international organizations in this context.