Beynəlxalq Jest Dilləri Günü ərəfəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən başçəkmələr davam etdirilib
23-09-2022 1757 dəfə oxunub
Ombudsman Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinə başçəkmə həyata keçirilib.
Beynəlxalq Jest Dilləri Günü ərəfəsində keçirilmiş başçəkmədə məqsəd uşaqların hüquqlarının təmini vəziyyəti, saxlanma şəraiti və rəftar məsələləri, o cümlədən əvvəlki başçəkmə zamanı müəyyən olunmuş nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı təkliflərinicrası məsələlərinin yerində araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə zamanı müəssisənin bütün ərazisinə, o cümlədən yataqxanaya, mətbəxə, yeməkxanaya, tibb otaqlarına baxış keçirilib,müəssisənin əməkdaşları ilə söhbət aparılıb.
Yekunda Ombudsman Aparatının iştirakı ilə jest dilinə tərcümə edilmiş, BMT-nin “Uşaq Hüquqları Konvensiyası” əsasında hazırlanmış elektron kitab və Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzi barədə məlumat verilib, həmçinin monitorinq zamanı aşkar olunmuş çatışmazlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı müəssisə rəhbərinə müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman continued their visits on the eve of the International Day of Sign Languages
23-09-2022 1665 dəfə oxunub
Under the instructions of the Ombudsman Sabina Aliyeva, the National Preventive Group visited the Special Republic Boarding School No. 3 for children with limited health capacities.
The purpose of the visit conducted on the eve of the International Day of Sign Languages was to investigate the state of ensuring child rights, detention conditions, and treatment issues, as well as to follow up on the recommendations for elimination of the shortages revealed during the previous visits.
During the visit, all areas of the boarding facility, including the kitchen, canteen, and the medical unit, were checked and NPG members talked with the facility staff.
In the end, it was given information on the Electronic Book of the UN Child Rights Convention translated into Sign language with the support of the Ombudsman Office and Ombudsman’s “916” call center. The management of the facility was given particular recommendations on how to eliminate the existing shortages revealed during the monitoring process.