Ombudsman Avropa Şurasının Baş katibi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Strasburq şəhərində rəsmi səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Buriç ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı S.Əliyeva bu il Azərbaycanda Ombudsman Aparatının 20 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladaraq, bu illər ərzində Avropa Şurası ilə əməkdaşlıqda həyata keçirilmiş çoxsaylı layihələrin təsisatın inkişafına töhfə verdiyini qeyd edib. Çıxış zamanı Ombudsmanın Aparatının və regional mərkəzlərinin işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində son illərdə aparılmış islahatlar da nəzərə çatdırılıb.
Daha sonra Ombudsman 30 ilə yaxın müddətdə ölkəmizin Ermənistan tərəfindən məruz qaldığı təcavüz siyasəti, o cümlədən məcburi köçkünlərimizin pozulmuş hüquqları barədə danışıb. O, həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə itkin düşmüş 3890 azərbaycanlının taleyinin bugünədək  məlum olmaması faktına toxunub.
Bundan başqa, M.Buriç Ermənistanın işğal dövründə minaladığı ərazilərimiz, bu baxımdan məcburi köçkünlərin təhlükəsiz qayıdışı üçün yaranan çətinliklər, mina partlayışlarının səbəb olduğu insan tələfatı barədə də məlumatlandırılıb.
Azərbaycan Ombudsmanı görüşdə Ermənistanın törətdiyi son təxribatların çoxsaylı insan tələfatına səbəb olduğunu, bu kimi halların regionda ədalətli və dayanıqlı sülhə maneə yaratdığını da diqqətə çatdırıb.
Yekunda S.Əliyeva beynəlxalq təşkilatların bu məsələdə qəti mövqe göstərəcəyinə inandığını bildirib.
Avropa Şurasının Baş katibi çıxışı zamanı milli insan hüquqları təsisatları ilə əməkdaşlığın əhəmiyyəti, habelə Ombudsman Aparatının əməkdaşlarının bacarıqlarının artırılması istiqamətində birgə əməkdaşlığın rolu barədə danışıb. M.Buriç Ombudsmanın çoxşaxəli fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdiyini, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı verilmiş təkliflərin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.

The Ombudsman met with the Secretary General of the Council of Europe
The Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva is on an official visit to Strasbourg.
During her official visit, the Ombudsman had a meeting with Ms. Marija Buri?, the Secretary General of the Council of Europe.
At the meeting, Ms. Aliyeva recalled that the Ombudsman Institution of Azerbaijan marks its 20th anniversary this year and noted that during these years, numerous projects implemented in cooperation with the Council of Europe contributed to the development of the Institution. During her speech, the Secretary-General was informed about the reforms carried out in recent years to improve the work of the Institution and its Regional Centers.
Later, the Ombudsman spoke about the policy of aggression of Armenia against our country pursued for nearly 30 years, including the violated rights of our internally displaced persons. She also touched on the fact that the fate of 3,890 Azerbaijanis who disappeared during the First Karabakh War is still unknown.
In addition, Ms. Buric was also informed about the territories mined by Armenia during the period of occupation, its adverse effects on the safe return of IDPs, and the human casualties caused by mine explosions.
At the meeting, the Azerbaijani Ombudsman also pointed out that recent provocations committed by Armenia have caused numerous casualties, and that such cases are an obstacle to a just and sustaining peace in the region.
In the end, Ms. Aliyeva also expressed her confidence in international organizations, which will show a firm position on this issue.