Ombudsmanın regional mərkəzləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirib
12-12-2022 1447 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb, Şimal-Qərb, Şimal və Cənub regional mərkəzləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin  anım gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirib.
Gənclərin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində ardıcıl, sistemli və gələcəyə hesablanan islahatların aparıldığı qeyd olunub.
Çıxışlar zamanı Azərbaycanın bu gün dünyada müstəqil, hüquqi və demokratik dövlət kimi tanınması, ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, müdafiə olunmasının Ümummilli Liderin adı ilə bağlı olduğu bildirilib.
Tədbirlərdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı naminə göstərdiyi misilsiz xidmətlərin unudulmayacağı, əziz xatirəsinin hər zaman yaşadılacağı qeyd olunub.

Regional Centers of the Ombudsperson held events dedicated to the memory of Great Leader Heydar Aliyev
12-12-2022 1367 dəfə oxunub
The West, Northwest, North and South Regional Centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan held events dedicated to the memory of Great Leader Heydar Aliyev.
In the events held with the participation of young people, it was noted that after the return to power of National Leader Heydar Aliyev, consistent, systematic and forward-looking reforms were carried out in the field of legal state building in the country.
During the speeches, it was emphasized that the recognition of Azerbaijan as an independent, legal and democratic state in the world today, as well as the provision and protection of the rights and freedoms of the country's citizens, are related to the name of the National Leader.
At the events, it was noted that the great leader Heydar Aliyev's uncomparable services for the development of Azerbaijan will not be forgotten and his dear memory will always be alive.