Ombudsman Aparatının əməkdaşları Danimarkada təcrübə səfərində olublar
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının məsul əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində Danimarka İnsan Hüquqları İnstitutunda biznes və insan hüquqları sahəsində təcrübə mübadiləsi aparmaq məqsədilə Danimarka Krallığının paytaxtı Kopenhagen şəhərinə səfər ediblər.
BMT-nin dəstəyi ilə həyata keçirilən səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Danimarka İnsan Hüquqları İnstitutunun icraçı direktoru və rəhbər heyəti ilə yanaşı, həmçinin BMT-nin aidiyyəti eksperti və biznes və insan hüquqları sahəsində Danimarkada uzunmüddətli təcrübəyə malik “DanChurchAid” adlı vətəndaş cəmiyyəti institutunun rəhbəri ilə də görüş keçirib, onların fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.
Danimarka İnsan Hüquqları İnstitutunda keçirilən görüşlərdə biznes və insan hüquqları sahəsində milli insan hüquqları institutlarının rolu, aidiyyəti beynəlxalq və regional mexanizmlərlə işin təşkili, BMT-nin insan hüquqları baxımından korporativ məsuliyyət çərçivəsini müəyyənləşdirən Biznes və İnsan Hüquqlarına dair Rəhbər Prinsipləri, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və digər aidiyyəti mövzularla bağlı müzakirələr aparılıb. Görüş zamanı həmçinin Danimarkada biznes və insan hüquqları sahəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın koordinasiyası, vətəndaş cəmiyyətinin bu sahədəki rolu və digər ölkələrdə biznesin inkişafına dəstək layihələri barədə məlumat verilib.
Azərbaycanda biznes və insan hüquqları sahəsində fəaliyyətin gücləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyan bu təcrübə səfəri, eyni zamanda, Azərbaycan və Danimarkanın milli insan hüquqları təsisatları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün də münbit zəmin yaradıb. Görüşlər zamanı biznes və insan hüquqları ilə bağlı qabaqcıl milli insan hüquqları institutlarından sayılan Danimarka İnsan Hüquqları İnstitutunun bu sahədə Azərbaycan Ombudsmanı ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğu bildirilib və bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Yekunda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) hesabatları və Aparatda hazırlanmış maarifləndirici nəşrlər qurumun nümayəndələrinə təqdim olunub.

Study Visit of the Representatives of the Ombudsman Office to Denmark
Within the framework of international cooperation, a group of employees of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan visited Copenhagen, the capital of the Kingdom of Denmark, to exchange experience in the field of Business and Human rights at the Danish Institute for Human Rights.
As part of the UN-supported visit, the delegation met with the executive director and management of the Danish Institute for Human Rights, as well as with the UN expert in the relevant area and the head of civil society institute "DanChurchAid", with long-term experience in business and human rights in Denmark, and got acquainted with their activities.
The role of national human rights institutions in the field of business and human rights, the organization of work with relevant international and regional mechanisms, the UN Guiding Principles on Business and Human Rights, defining the framework of corporate responsibility in terms of human rights, Sustainable Development Goals and other relevant topics were discussed at meetings held at the Danish Institute for Human Rights. During the meeting, information was also given on the coordination of multilateral cooperation in the field of business and human rights in Denmark, the role of civil society in this area, and support projects for business development in other countries.
This study visit, which is of great importance in terms of strengthening business and human rights activities in Azerbaijan, also created fertile ground for enhancing cooperation between the national human rights institutions of Azerbaijan and Denmark. During the meetings, it was stated that the Danish Institute of Human Rights, which is one of the leading national human rights institutions in business and human rights, is interested in developing further cooperation with the Azerbaijani Ombudsman in this area.
At the end, reports of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and educational publications prepared by the Office were presented to Danish colleagues.