20 Noyabr - Ümumdünya Uşaqlar Gününə həsr edilmiş kampaniya çərçivəsində uşaqlar İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkillə görüşüblər
11-11-2022 1480 dəfə oxunub
BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycandakı nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən birgə icra edilən 20 Noyabr – Ümumdünya Uşaqlar Gününə həsr edilmiş kampaniya çərçivəsində əhalinin həssas kateqoriyasına aid bir qrup uşağın müxtəlif qurumlara səfərləri və rəhbər şəxslərlə görüşləri təşkil edilir.
Şərti olaraq “Uşaqlar vəzifə başında” adlandırılan, uşaqların erkən yaşlardan idarəetmə və qərarvermə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və özünə inam hissinin artırılmasına dəstək məqsədi daşıyan növbəti belə görüş Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ilə keçirilib.
Görüş zamanı uşaqlar İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Aparatının fəaliyyəti barədə geniş məlumatlandırılıb, eləcə də Səbinə Əliyeva ilə birgə idarəetmə prosesində fəal iştirak edərək, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı maraqlı təklif və təşəbbüslərlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, kampaniya uşaq hüquqlarını təşviq etmək, məktəb icmaları, ictimaiyyət nümayəndələri arasında maarifləndirmə işi aparmaq, eyni zamanda, uşaqların bilik və bacarıqlarının artırılmasına və fərdi inkişafına töhfə vermək məqsədilə həyata keçirilir.

Children met with the Ombudsman within the framework of the campaign dedicated to the 20th of November - World Children's Day
11-11-2022 1485 dəfə oxunub
On the occasion of the 20th November – World Children’s Day, the UNICEF Representative in Azerbaijan, the Ombudsman Office of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education, the State Committee for Family, Women and Children's Affairs and the "Regional Development" Public Union jointly organized study tours of children on the premises of their offices, belonging to the vulnerable category of the population to the state institutions and meetings with heads of those institutions, during a jointly implemented campaign.
The next such meeting, which aimed at supporting the development of children's management and decision-making skills from an early age and increasing their self-confidence, which conventionally titled "Children in Charge", was held with the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva.
During the meeting, the children were widely informed about the activities of the Commissioner’s Office, as well as actively participated in the management process together with Sabina Aliyeva, and came up with interesting proposals and initiatives related to the provision of children's rights in our country.
It should be noted that the campaign is being carried out in order to promote children's rights, to raise awareness among school communities and public representatives, and at the same time to contribute to increasing children's knowledge and skills, and personal development.