Ombudsman Beynəlxalq Miqrant Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
18 Dekabr - Beynəlxalq Miqrant Günü münasibətilə “Azərbaycanda miqrantlar: bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə miqrasiya sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət orqanlarının, beynəlxalq təşkilatların, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, özəl sektorun təmsilçiləri, eləcə də ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbər şəxsləri və miqrantlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov, BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbər müavini Zoltan Szalai, Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionunun rəhbəri Radim Zak, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Gyorgiyev çıxış edərək, bu günün əhəmiyyətindən danışıblar.
Çıxış zamanı Ombudsman könüllü və məcburi yerdəyişməyə məruz qalan şəxslərin mənşə və təyinat ölkələrinin inkişafına verdikləri töhfələrdən, o cümlədən kütləvi miqrant axını zamanı qaçqınların və digər həssas şəxslərin üzləşdikləri əsas çətinliklər və onların qarşısının alınması yollarından bəhs edib.
S.Əliyeva Ombudsman təsisatı tərəfindən miqrantların hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində görülən sistemli işlərdən danışıb, miqrasiya sahəsində fəaliyyətin qlobal çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra tövsiyələr səsləndirib. O, miqrasiya proseslərinin mürəkkəbliyi və artan miqyasının ölkələr və regionlararası konstruktiv əməkdaşlıq, o cümlədən mütəşəkkil bir müdafiə mexanizminin yaradılmasını tələb etdiyini qeyd edib.
Sonra ölkəmizdə uzun illər yaşayan bir miqrantın həyat hekayəsinin, ölkəmizlə bağlı düşüncələrinin ekranlaşdırıldığı “48: Azərbaycana sonsuz sevgi ilə” adlı qısametrajlı film nümayiş olunub, eləcə də əcnəbilərin musiqi ifaları dinlənilib.
Bununla yanaşı, tədbir çərçivəsində xarici ölkələrin mədəni irs, məişət və kulinariya nümunələrindən ibarət sərgi keçirilib, “Azərbaycanda miqrasiya sizin obyektivdə” müsabiqəsinə təqdim olunan fotosərgi nümayiş olunub və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.

The Ombudsperson participated in the event dedicated to the International Day of Migrants
On the occasion of December 18 - the International Day of Migrants,  an event entitled topic "Migrants in Azerbaijan: equality, diversity and inclusion". was held. The event was attended by representatives of state bodies, international organizations, civil society institutions, private sector, as well as heads of diplomatic missions accredited in our country and migrants.
At the event, Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, Vusal Huseynov, the head of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, Vladanka Andreeva, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Zoltan Szalai, the Deputy Head of the European Union Delegation to Azerbaijan, Radim Zak, Regional Coordinator for Eastern Europe and Central Asia of the International Center for Migration Policy Development spoke about the importance of this day.
In her speech, the Ombudsperson spoke about the contributions of persons subject to voluntary and forced displacementto the development of the countries of origin and destination, including the main difficulties faced by refugees and other vulnerable persons during the massive influx of migrants and ways to prevent them.
S. Aliyeva gave information about the systematic work done by the Ombudsman institution in the field of ensuring the rights and freedoms of migrants, and mentioned a number of recommendations in order to improve the activity in the field of migration in accordance with global challenges. Sheadded that the complexity and increasing scale of migration processes require constructive cooperation between countries and regions, including the creation of an organized protection mechanism.
Later on, a short film called "48: Azerbaijan with endless love" was displayed, where the life story of a migrant who lived in our country for many years and his thoughts about our country were screened, as well as music performances of foreigners were heard.
In addition, within the framework of the event, an exhibition of cultural heritage, household and culinary examples of foreign countries was held, a photo exhibition submitted to the "Migration in Azerbaijan in your lens" contest was shown, and an awarding ceremony was held for the winners.