Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin əhatə etdiyi rayonlarda yerləşən uşaq müəssisələrinə başçəkmələr keçirilib
12-11-2022 1517 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə elan edilmiş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin əhatə etdiyi rayonlar üzrə başçəkmələr həyata keçirilib.
Belə ki, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Rüfət Kəlbiyev adına Xınalıq kənd tam orta internat məktəbində, Quba Xüsusi peşə məktəbində, Siyəzən şəhər İnteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyada, Quba şəhər Valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar üçün tam orta internat məktəbində monitorinqlər aparılıb.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd müəssisələrdə saxlanma şəraitinin və uşaqlarla rəftarın, asudə vaxtın təşkili, habelə müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələrin gedişində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisələrin sinif otaqlarına, yataqxanalarına, tibb məntəqəsinə, mətbəxə, digər inzibati otaqlara baxış keçirilib, habelə asudə vaxtın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı və sənədləşmə araşdırılıb.
Başçəkmələr çərçivəsində MPQ üzvləri müəssisələrin əməkdaşlarına və uşaqlara ünvanlanan maarifləndirici söhbətlər aparıblar.“Uşaq Hüquqları Aylığı”nın mahiyyəti, Uşaq Hüquqları Konvensiyasının əhəmiyyəti və tələbləri, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının qorunması mexanizmləri, bu sahədə Müvəkkilin gördüyü işlər barədə məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Children's institutions located in the districts covered by the Ombudsman's North Regional Center were monitored
12-11-2022 1463 dəfə oxunub
During the "Child Rights Month" announced by the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, visits were made to the districts covered by the Ombudsman’s North Regional Center.
The members of the Ombudsman’s National Preventive Group carried out monitoring in the full boarding school named after Rufat Kalbiyev in Khinalig village, Guba Special Vocational School, Siyazan city Integrated Training Boarding Gymnasium, and the Guba city full boarding school for children deprived of parental care under the Ministry of Science and Education of Azerbaijan.
In the visits organized on the basis of the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law "On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan", the purpose of the visits is to monitor the conditions of detention in those institutions, investigate the treatment of, and organization of recreation time for children, as well as check the appropriate documentation.
During the visits, the conditions of detention in the classrooms, dormitories, medical center, kitchen, and other administrative rooms of the institutions were inspected, as well as the organization of leisure time, nutrition, access to hot and cold drinking water, and documentation were examined.
Within the framework of the visits, the preventive group members held awareness talks with the employees of the institutions and children. They were informed on the essence of "Child Rights Month", the importance and requirements of the UN CRC, the national child rights protection mechanisms, the activities implemented by the Ombudsman in this field, and the questions of the participants were answered.