Ombudsmanın Regional Mərkəzləri “Konstitusiya Günü”nə həsr edilmiş hüquqi-maarifləndirici tədbirlər keçirib
15-11-2022 1457 dəfə oxunub
Uşaq Hüquqları Aylığı çərçivəsində AzərbaycanRespublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb, Şimal-Qərb, Şimal və Cənub Regional Mərkəzləri tərəfindən 12 Noyabr- Konstitusiya Günü münasibətilə tədbirlər təşkil edilib.
Tovuz rayonunun Qovlar şəhərində yerləşən  şəhid Orxan Cabbarov adına İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyasında, Şəki rayonunun Böyük Dəhnə kəndində, Quba şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbdə, habelə Cənub Regional Mərkəzində müvafiq hüquqi-maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Keçirilən tədbirlərdə sözügedən təhsil müəssisələrinin şagirdləri, Masallı ASAN Xidmət Mərkəzinin könüllüləri, yerli icra və yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşları və sakinlər iştirak edib.
Tədbirlər zamanı iştirakçılara Azərbaycan Konstitusiyasının yaranma tarixindən, ölkəmizdə bu istiqamətdə atılmış genişmiqyaslı demokratik, hüquqi islahatlardan, habelə Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində gördüyü çoxşaxəli fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin Ombudsmanın müvafiq sahədə dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar və yerli QHT-lər ilə əməkdaşlığa mühüm yer verildiyi diqqətə çatdırılıb.

The Ombudsman's Regional Centers held legal and educational events dedicated to 'Constitution Day'
During Child Rights Month, the Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan, namely Western, North-West, Northern, and Southern Regional Centers organized events on the occasion of November 12 - Constitution Day.
Relevant legal and educational events were held at the Integrated Training Boarding-Type Gymnasium named after the martyr Orkhan Jabbarov located in the city of Govlar, Tovuz district, in the village of Beyuk Dahna of the Sheki district, at the secondary school No. 2 in Guba city, as well as at the Southern Regional Center.
Students of the above-noted educational institutions, volunteers of Masalli ASAN Service Center, employees of local executive and local self-government bodies, and residents participated in the events.
During the events, the participants were given detailed information about the historical feedback of the Constitution of Azerbaijan, the large-scale democratic and legal reforms launched in this direction in our country, as well as the multifaceted activities of the Ombudsman in the field of ensuring human rights and freedoms.
It was also brought to attention that the Ombudsman gives an important place to cooperation with state institutions, international organizations, and local NGOs in the relevant field.