Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzi tərəfindən erkən nikah və məişət zorakılığına qarşı mübarizəyə dair tədbir keçirilib
26-12-2022 1497 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal Regional Mərkəzi və Qusar Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Erkən nikah problemi, məişət zorakılığı və ona qarşı mübarizə yolları” mövzusunda tədbir keçirilib. Qusar peşə liseyində keçirilmiş tədbirdə yerli dövlət qurumlarının nümayəndələri və gənclər iştirak ediblər.
Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev tədbirdə çıxışı zamanı erkən nikahların məişət zorakılığının tərkib hissəsi olduğunu bildirərək, bu cür nikahların yaratdığı hüquqi, psixoloji və tibbi fəsadlar barədə məlumat verib. O, ölkəmizdə erkən nikahların qarşısının alması üçün qanunvericilik bazasının mövcud olduğunu qeyd edib, bununla bağlı görülən işlərdən danışıb.

Ombudsman's North Regional Center held an event on the fight against early marriage and domestic violence
26-12-2022 1500 dəfə oxunub
Within the framework of the joint organization of the North Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Department of Youth and Sports of Gusar district, an event was held on the topic "Problem of early marriages, domestic violence and ways of struggle". Representatives of local government agencies and youth took part in the event held at Gusar Vocational High School.
The head of the North Regional Center of the Ombudsman, Bahruz Efendiyev during his speech stated that early marriages are part of domestic violence and informed about the legal, psychological and medical complications caused by such marriages. He noted that there is a legislative framework for preventing early marriages in our country and spoke about the work done in this regard.