Ombudsman beynəlxalq konfransda çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Mərkəzi Asiyada geniş dialoq: Risk altında olan qadınlar və qızlar: səbəblərin aradan qaldırılması və yardımın göstərilməsi. Ədalətə çıxışın gücləndirilməsi” mövzusunda Qazaxıstanda hibrid formatda  keçirilən konfransda onlayn şəkildə iştirak edib.
Ombudsman konfransda çıxış edərək, qadınlara qarşı zorakılığın bütün dünyada insan hüquqlarının ən geniş yayılmış pozuntularından biri kimi qəbul edildiyini bildirərək, bununla mübarizədə birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
S.Əliyeva Azərbaycanda qadın hüquqlarının təmini və müdafiəsi sahəsində kompleks işlərin həyata keçirildiyini və gender bərabərliyinin təşviqinə, eyni zamanda bu sahədə hüquqi maarifləndirməyə böyük diqqət yetirildiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, qadınların ölkənin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirakı üçün maarifləndirmə işlərinə, xüsusən də qadınlar arasında sahibkarlıq fəaliyyətinin və özünüməşğulluğun stimullaşdırılması böyük əhəmiyyət daşıyır.
25 noyabr - Qadın Zorakılığına qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü ilə bağlı bütün dünya ölkələri, o cümlədən Azərbaycanda müxtəlif maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu bildirən Ombudsman hər il 25 noyabr - 10 dekabr tarixlərində “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyada müvafiq dövlət qurumları ilə birgə tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.

Ombudsman spoke at the international conference
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan Sabina Aliyeva spoke at the hybrid international conference on “Multistakeholder Dialogue in Central Asia: Women and Girls at risk. Addressing root causes of violence and supporting the survivors. Enhancing the Access to Justice” held in Kazakhstan through the videoconferencing device.
In her speech, the Ombudsman said that violence against women is universally considered the most widespread form of violence, which necessitates our joint efforts to end that.
S. Aliyeva spoke on the complex measures taken in Azerbaijan to ensure and protect women’s rights and promote gender equality and the increased attention to the issue of legally enlightening the general public in this field.
The importance of awareness-raising operations in terms of the active participation of women in social-economic, socially-political and cultural life, especially the stimulation of self-employment and entrepreneurship among women was emphasized.
The Ombudsman, stating that as in other countries, in Azerbaijan different awareness-raising activities are organized in connection with the 25th November – International Day for the Elimination of Violence against Women, said that every year, from 25th November to 10th December, joint events with public institutions are held within the framework of the "16 Days of Activism against Gender-Based Violence" campaign.