Ombudsmanın nümayəndələri Suriyadan repatriasiya edilmiş qadın və uşaqlarla görüşüb
Suriya və İraqdan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ölkəyə repatriasiyası istiqamətində dövlət tərəfindən zəruri tədbirlər davam etdirilir.
24 noyabr 2022-ci il tarixdə müvafiq dövlət qurumlarından ibarət nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə 13-ü uşaq, 3-ü qadın olmaqla Suriyadan 16 nəfərin ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilmişdir.
Ombudsmanın nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyin sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilmiş həmin şəxslərlə görüşərək, onların vəziyyəti, psixoloji durumu ilə maraqlanıb, reabilitasiyası ilə bağlı tədbirlər barədə məlumat alıb, hüquqlarının təmini vəziyyətini öyrəniblər.

Representatives of the Ombudsman met with women and children repatriated from Syria
Necessary measures are being taken by the state to repatriate citizens of the Republic of Azerbaijan from Syria and Iraq to the country.
On November 24, 2022, 16 people, including 13 children and 3 women accompanied by a delegation of relevant state institutionswere repatriated from Syria to the country.
Representatives of the ombudsman met with those persons placed in the social service institution of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, inquired about theirsituationandsychological condition, received information about measures taken with regard to their rehabilitation and learned the situation of ensuring of their rights.