Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Şəki Rayon Psixiatriya Xəstəxanasına başçəkmə keçirilib
05-01-2023 1571 dəfə oxunub
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Şəki Rayon Psixiatriya Xəstəxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında" Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanılan şəxslərlə rəftar, saxlanma şəraiti, tibbi yardımın təşkili vəziyyəti, saxlanmanın qanuniliyini təsdiq edən sənədlərin və əvvəlki başçəkmələr zamanı verilmiş tövsiyələrin icra vəziyyətinin araşdırılması olub.
Başçəkmə zamanı xəstəxananın palatalarına, emalatxanaya, mətbəxə, yeməkxanalara, görüş otağına, ərzaq anbarına, sanitar qovşaqlara, gəzinti və idman meydançalarına baxış keçirilib. Nəticədə müəssisədə tibbi və yardımçı personalın sayının azlığı, sənədləşməyə aid çatışmazlıqlar müəyyən edilib.
Yekunda aşkar olunmuş və yerində aradan qaldırılması mümkün olan məsələlərlə bağlı müəssisə rəhbərliyinə tövsiyələr verilib, habelə psixiatriya müəssisələrində pasiyentlərin hüquqlarının qorunması və gələcəkdə onlara qarşı hər hansı pis rəftar hallarının baş verməsinin qarşısının alınması məqsədilə müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb.

The Ombudsman’s National Preventive Group conducted a monitoring visit to the Sheki District Psychiatric Hospital
05-01-2023 1484 dəfə oxunub
The Ombudsman's National Preventive Group (NPG) members conducted a monitoring visit to the Sheki District Psychiatric Hospital without prior notification
The purpose of the visit, organized in accordance with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was to investigate the conditions of detention, the state of medical care, and check the documents confirming the legality of detention of individuals in custody, and follow up on NPM recommendations provided during previous visits.
During the visit to the hospital, including wards, production areas, kitchen, canteens, meeting rooms, food storage areas, sanitary facilities, and recreational and sports fields, were monitored. Consequently, a shortage of medical and support staff, as well as discrepancies related to documentation were found.
The institution’s management was made recommendations regarding issues that have been promptly identified and can be eliminated. Furthermore, legal awareness talks were held with the institution's management and staff to ensure the protection of patients' rights in psychiatric facilities and to prevent any negative incidents towards them in the future.