Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibə və ekoloji cinayətlərlə bağlı beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına növbəti M Ü R A C İ Ə T
25-01-2023 1574 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının  İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən  Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibə və ekoloji   cinayətlərlə bağlı beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına növbəti  M Ü R A C İ Ə T
Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı uzun illər ərzində əsassız ərazi iddiaları irəli sürülməklə bərabər, həm də kəskin milli, irqi və dini nifrət zəmnində işğalçılıq, etnik təmizləmə, soyqırımı, terrorçuluq siyasəti həyata keçirilmişdir. Bunun acı nəticəsi olaraq, Azərbaycan ərazilərinin 20 faizindən çoxu 30 ilə yaxın bir dövr ərzində Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanılmış, bir milyona yaxın soydaşımız öz doğma ata-baba yurdlarından zorla qovularaq qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Hərbi qulluqçularla yanaşı, çoxsaylı mülki şəxslər də amansızcasına qətlə yetirilmiş və ya əlilliyə səbəb olan müxtəlif ağır xəsarətlər almış, habelə əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüşlər.
Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə 3171 nəfəri hərbçi, 719 nəfəri mülki şəxs olmaqla, ümumilikdə3890 nəfər Azərbaycan vətəndaşı itkin düşmüşdür. Onlardan 71 nəfəri yetkinlik yaşına çatmamış uşaq, 267 nəfəri qadın, 326 nəfəri isə yaşlı insanlar olmuşdur. Ermənistan tərəfindən əsir və girov götürülmüş azərbaycanlılar amansız işgəncələrə məruz qoyulmaqla qətlə yetirilmiş, daha sonra onların nəşləri kütləvi şəkildə, qeyri-insani formada basdırılmışdır.
Azərbaycanın aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən Ermənistana, eləcə də beynəlxalq təşkilatlara çoxsaylı müraciətlər edilsə də, bu gün də Ermənistan tərəfi əsassız bəhanələrlə itkin düşmüş şəxslərin taleyi barədə məlumat verməkdən yayınır, əsir və girov götürülmüş azərbaycanlıları müxtəlif ağır işğəncələrə məruz qoymaqla qətlə yetirərək qeyri-insani şəraitdə basdırdıqları kütləvi məzarlıqların xəritələrini  verməkdən imtina edir.
Göründüyü kimi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı silahlı təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş, habelə əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş çoxsaylı soydaşlarımızın beynəlxalq müqavilələrdə və milli qanunvericilikdə təsbit olunmuş fundamental insan hüquqları, xüsusən də yaşamaq, azadlıq və sərbəst hərəkət etmək, mülkiyyət, təhlükəsiz yaşamaq, sağlam ətraf mühitdə yaşamaq, sağlamlığın qorunması, şərəf və ləyaqətin müdafiəsi hüquqları kütləvi və kobud şəkildə pozulmuşdur.
Beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul olunmuş prinsip və normalarını heçə sayaraq Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış                                      ərazilərini 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxlayan Ermənistan tərəfindən ölkəmizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağ və ətraf rayonlarda həyat üçün zəruri olan əksər sosial-iqtisadi infrastruktur obyektləri, yaşayış və qeyri-yaşayış obyektləri yerlə-yeksan edilmiş, hətta tarixi-mədəni və dini abidələr, o cümlədən qəbiristanlıqlar tamamilə dağıdılmışdır.
Ermənistanın işğalı dövründə Azərbaycan ərazilərində olan təbii sərvətlər talan edilmiş, qızıl, civə, mis, qurğuşun, sink, kömür və s. daxil olmaqla 163 faydalı qazıntı yatağı, həmçinin meşə örtüyü, nadir ağaclar qanunsuz şəkildə istismar olunmuşdur.
Transsərhəd çay olan Oxçuçayın uzun illərdir ki, Ermənistan ərazisində kəskin çirklənməyə məruz qalması Cənubi Qafqazın ikinci böyük çayı olan Araz çayındakı su ehtiyatlarının keyfiyyətinə də mənfi təsir göstərir ki, bu da həyat və sağlamlıq üçün son dərəcə təhlükəli nəticələr verir.
Bütövlükdə götürdükdə bəşəriyyətin təhlükəsizliyinə qəsd edən əməllərindən hələ də əl çəkməyən Ermənistan ölkəmizin təbiətinə, bioloji müxtəlifliyinə, flora və faunasına, su mənbələrinə, ümumilikdə regionun ekosisteminə ciddi zərər vurmaqda davam edir.
Ermənistanda texniki və mənəvi cəhətdən köhnəlmiş “Metsamor” Atom Elektrik Stansiyasının (AES) hazırda da fəaliyyət göstərməsi yalnız Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, həm də bütün bölgə üçün ciddi təhlükə mənbəyidir. Bu isə o deməkdir ki, regionun hər bir ölkəsi Çernobıl və Yaponiyanın Fukuşima AES-lərinin aqibətini yaşamaq riski ilə üz-üzədirlər. Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların və atom sahəsi üzrə mütəxəssislərinartıq istismar müddəti bitmMetsamor” AES-i “bütün bölgə üçün təhlükə” adlandıraraq xəbərdarlıq etmələrinə baxmayaraq, Ermənistan nəinki stansiyanın fəaliyyətini dayandırmır, əksinə onun fəaliyyəti 2026-cı ilə və ondan sonrakı müddətə uzadılmışdır.
Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqının Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsinin (Aİ Komissiyasının) Ermənistan üzrə tərəfdaşlığın implementasiyası haqqında 2022-ci il 17 may tarixli hesabatında da qeyd edilmişdir ki, Metsamor” AES nüvə təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş standartlara tam cavab verəcək formada təkmilləşdirilə bilməz və buna görə də onun bağlanması və təhlükəsiz şəkildə istismardan çıxarılması tələb olunur.
Ermənistan və Azərbaycan arasındakı hərbi əməliyyatlara son qoyulduğunu elan edən 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonra Cənubi Qafqazda dövlətlərarası münasibətlərin yeni reallıqlara uyğun olaraq normallaşdırılmasına və inkişafına xidmət edən davamlı sülhün təmin olunması, regionda uzun müddət davam etmiş münaqişənin tam aradan qaldırılması, bölgədəki iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpa edilməsi üçün yeni imkanlar yaranmışdır.
Hazırda uzun illərdir ki, doğma yurdlarına qayıtmaq həsrəti ilə yaşayan soydaşlarımızın öz torpaqlarına təhlükəsiz şəraitdə qayıdışının təmini məqsədilə Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərinin mina və digər partlayıcı qurğulardan təmizlənməsi, bərpa-quruculuq işləri istiqamətində tədbirlər həyata keçirir. Bütün bunlar həmin ərazilərdə davamlı inkişafa xidmət etməklə məcburi köçkün məsələsinin tamamilə həllinə yönəlmişdir. Lakin təəssüf ki, Ermənistanın pozucu və təxribatçı fəaliyyəti, xüsusilə də mövcud mina problemi regionda dayanıqlı və ədalətli sülhün təmin edilməsi, insanların həyat və sağlamlığı üçün mühüm təhlükə olaraq qalmaqda davam edir, dinc sakinlərimizin hüquqları hələ də pozulur.
İstər işğal dövründə, istər müharibə zamanı, istərsə də torpaqlarımızın azad edilməsindən sonra Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ərazilərimizdə basdırılmış çoxsaylı  piyada və tank əleyhinə minaların partlaması nəticəsində hərbi qulluqçularla yanaşı, çoxsaylı mülki şəxslərin də mina terrorunun qurbanına çevrilməsi, bununla da onların fundamental insan hüquqlarının kobudcasına pozulması faktları bunu əyani şəkildə təsdiq edir. Belə ki, 2020-ci il 10 noyabr tarixindən hazırkı vaxtadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə minaya düşmələri nəticəsində 10 hərbi qulluqçu, 36 mülki şəxs həlak olmuş, 146 hərbi qulluqçu, 88 mülki şəxs isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almışlar. Beləliklə, 1991-ci ildən indiyə qədər baş vermiş mina hadisələri nəticəsində  3357 nəfər mina partlayışı nəticəsində həlak olmuş və ya xəsarət almışdır ki, onlardan 38 nəfəri qadın, 357 nəfəri isə uşaqlardır.
Çoxsaylı insan itkilərinə və xəsarətlərə səbəb olan mövcud mina problemi azad edilmiş ərazilərimizə təhlükəsiz qayıdışı ləngidir, aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq və bərpa işlərinə ciddi maneə yaradır. Məhz buna görə də, uzun illərdir ki, hüquqları pozulan keçmiş məcburi köçkünlərimizin öz ata-baba yurdlarına qayıtması üçün ilk növbədə həmin ərazilər minalardan təmizlənməli, orada tamamilə məhv edilmiş infrastruktur bərpa edilməlidir.
Azərbaycan dəfələrlə Ermənistandan mina xəritələrini tələb etsə də, buna heç bir adekvat cavab verilməmişdir. Ermənistan tərəfindən verilən mina xəritələri isə ümumi minalanmış ərazilərin çox kiçik faizini əhatə etmiş və həmin sənədlərdə verilən məlumatın dəqiqliyi və etibarlılığı çox aşağı səviyyədə olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları təsisatlarına ünvanladığımız hesabat, bəyanat və müraciətlərdə Ermənistanın törətdiyi müharibə və terror cinayətləri, o cümlədən mina problemi ilə bağlı faktlar əsasında məlumat verilməsinə, işarələnməmiş minaların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilməsinin əsaslandırılmasına baxmayaraq, qarşı tərəf bu məsələyə hər hansı bir reaksiya verməmişdir. Əksinə, Azərbaycanın BMT tərəfindən tanınmış və hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərində beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş prinsip və normalarına,  o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tamamilə zidd olaraq, Ermənistan hələ də müxətlif diversiya qrupları vasitəsilə torpaqlarımızı minalarla çirkləndirməklə, ətraf mühitə qlobal təhlükə yaratmaqla mina terroru və ekosid cinayətlərini davam etdirir.
Azərbaycan ərazilərində Ermənistan tərəfindən təbii sərvətlərin qanunsuz istismarı və talan edilməsi nəticəsində ətraf mühitə ciddi şəkildə zərər vurulur. Belə ki, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan Respublikası ərazilərində, xüsusilə Qızılbulaq qızıl və Dəmirli mis-molibden faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı nəticəsində baş verən ciddi ekoloji fəsadlar bunu bir daha sübut edir. Təəssüf ki, beynəlxalq qurumlar hələ də bu məsələdə susur.
Ermənistan Ombudsmanı tərəfindən bu günlərdə yayımlanmış açıqlamada qeyd edilən əsassız iddialarla bağlı bildiririk ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri və ətraf mühitin mühafizəsinə önəm verən ictimai fəallar tərəfindən Laçın-Xankəndi yolunda davam etdirilən dinc aksiya da məhz Ermənistan tərəfindən ölkəmizin təbii sərvətlərinin qanunsuz istismarı, talan edilməsi və nəticə etibarilə həmin fəaliyyətlərin səbəb olduğu ətraf mühitin ciddi şəkildə çirkləndirilməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan Respublikası 1999-cu il 9 noyabr tarixli Qanuna əsasən “Ətraf mühit ilə bağlı məsələlərdə məlumatın əldə edilməsi, ictimaiyyətin qərar qəbul edilməsində iştirakı və ədalət məhkəməsinin açıq keçirilməsi haqqında” 1998-ci il 25 iyun tarixli BMT Konvensiyasını ratifikasiya etmişdir. Bu aksiya da ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrin, o cümlədən bu Konvensiyanın tələblərinə uyğun şəkildə keçirilir.
2006-cı ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı Qətnamədə işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarında törədilmiş yanğınların regionun ekoloji təhlükəsizliyinə təsirinin qiymətləndirilməsi məsələsi qaldırılmış, 2016-cı ildə Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən qəbul olunmuş Azərbaycanın sərhədyanı rayonlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi ilə bağlı qətnamədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin sözügedən regiondan dərhal çıxarılması, müstəqil mühəndis və hidroloqlar tərəfindən yerində təhqiqat aparılmasının təmin edilməsi tələb olunmuşdur. Bütün bunlar ciddi hüquq pozuntularının mövcud olduğunu təsdiqləyir. Bununla yanaşı, Ermənistan Respublikası tərəfdar çıxdığı “Ətraf mühitə istənilən hərbi və ya düşməncəsinə təsir vasitələrindən istifadənin qadağan edilməsi haqqında” 1976-cı il tarixli Konvensiya, “Təhlükəli tullantıların sərhədlərarası daşınmasına və kənarlaşdırılmasına nəzarət haqqında” 1989-cu il tarixli Bazel Konvensiyası, “Sənaye qəzalarının transsərhəd təsiri haqqında” 1992-ci il tarixli Konvensiya və digər beynəlxalq müqavilələr üzrə öhdəliklərinə də məqsədli şəkildə əməl etmir. Təsadüfi deyildir ki, Ermənistan “Transsərhəd suaxınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsinə dair” 1992-ci il tarixli Konvensiyanı ratifikasiya etməkdən də qərəzli şəkildə yayınır.
Aksiya iştirakçıları tərəfindən Laçın-Xankəndi yolunda humanitar yüklərin daşınması üçün heç vaxt maneə yaradılmayıb və hazırda da yaradılmır. Humanitar məqsədlər üçün açıq olan bu yolda hər iki istiqamətə onlarla avtomobil maneəsiz hərəkət edir.
Bir daha Ermənistan tərəfini aksiya barədə saxta məlumatlar tirajlamaqbeynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaqla Azərbaycana qarşı yalnış fikir formalaşdırmaq məqsədi daşıyan qərəzli açıqlamalar verməkdənsə, uzun illər ərzində Azərbaycana qarşı törədilən müharibə cinayətlərini və ekoloji terroru dayandırmağaAzərbaycana qarşı hərbi təcavüz nəticəsində itkin düşmüş 4 minə yaxın azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsinə, əsir və girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarının ağır işgəncələrə məruz qoyulmaqla qətlə yetirilməsi və nəşlərinin kütləvi şəkildə, qeyri-insani formada basdırılması faktlarını araşdırmağa, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ərazilərimizdə basdırılmış və günahsız insanların həyatlarının itirilməsi və ya əlilliklə nəticələnən ağır xəsarətlər almasına səbəb olan minaların dəqiq xəritələrini ölkəmizə təhvil verməyə dəvət edirəm.
Hesab edirik kibeynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən ombudsman təsisatları və digər milli insan hüquqları institutları regionda pozulan insan hüquqlarının bərpası naminə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə Ermənistan tərəfindən əməl olunması və daimi sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində birgə səylər göstərməlidir.
Ermənistan transsərhəd çay olan Oxçuçayın zəhərli maddələrlə çirkləndirilməsinə, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan Respublikası ərazilərində, xüsusilə Qızılbulaq qızıl və Dəmirli mis-molibden faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarına son qoymalı, Azərbaycanın müvafiq dövlət orqanlarına ekoloji və digər fəsadlarla bağlı həmin yataqlarda monitorinq aparmasına şərait yaradılmalıdır.
Çernobıl və Fukuşimaya bənzər növbəti fəlakətin qarşısını almaq üçün təcili olaraq “Metsamor” AES-in fəaliyyəti təhlükəsiz şəkildə dayandırılmalı və radioaktiv tullantıların Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin “İstifadə olunan yanacaq idarəetməsinin təhlükəsizliyi və radioaktiv tullantıların idarə edilməsi təhlükəsizliyi haqqında” Birgə Konvensiyasının, habelə Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 1588 saylı qətnaməsinin (2007) müəyyən etdiyi tələblərə uyğun şəkildə ciddi beynəlxalq nəzarət altına alınmalıdır.
Ermənistanda və onun sərhədlərindən kənarda azərbaycanlılara qarşı dözümsüzlük mühitinin formalaşmasına səbəb olan, tərəflər arasında dayanıqlı sülhün təmin edilməsinə maneə yaradan xoşagəlməz hadisələr, eyni zamanda, erməni əsilli şəxslər tərəfindən açıq çıxışlarda, sosial mediada düşmənçiliyi təşviq edən nifrət və kin dolu ifadələrin işlənməsi kəskin şəkildə pislənilməlidir. BMT tərəfindən qəbul edilmiş “Diplomatik əlaqələr haqqında” 1961-ci il tarixli Vyana Konvensiyasına, “Beynəlxalq müdafiədən istifadə edən şəxslərə, o cümlədən diplomatik agentlərə yönəlmiş cinayətlərin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” 1973-cü il tarixli Konvensiyaya uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərinə edilmiş hücumlarla bağlı qanuni ölçü götürülməlidir.
Bundan əvvəlki illərdə, eləcə də hazırda təqdim etdiyimiz müraciətdə öz əksini tapmış insan hüquqları pozuntuları ilə bağlı təkzibolunmaz faktlar Ermənistanın sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə və terrorçuluq cinayətlərini bir daha ifşa etməklə həmin dövlətə qarşı beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən addımların atılmasını zəruri edir.
Ümidvarıq ki, beynəlxalq təşkilatların ədalətli mövqeyi, insan hüquqlarına hörmət müstəvisində yanaşmaları əsasında Cənubi Qafqazda sabitliyin, təhlükəsizliyin və iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə nail olmaq mümkün olacaqdır.
25 yanvar 2023-cü il
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, “Human Rights Watch” və “Amnesty International” təşkilatlarına, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

The Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to International Human Rights Organizations concerning War Crimes and Ecocide Committed by Armenia against Azerbaijan
25-01-2023 1599 dəfə oxunub
Along with unfounded territorial claims against Azerbaijan, Armenia has carried out a policy of occupation, ethnic cleansing, genocide, and terrorism in the context of acute national, racial, and religious hatred. As a bitter result of this, more than 20 percent of the territories of Azerbaijan were occupied by Armenia for a period of nearly 30 years, and nearly one million of our compatriots were forced out of their native homelands and became refugees and internally displaced persons. In addition to military personnel, many civilians were also mercilessly killed or severely injured, which resulted in disability, as well as captured, disappeared, or taken hostage.
During the first Karabakh war, a total of 3,890 citizens of Azerbaijan, including 3,171 soldiers, and 719 civilians went missing. 71 of them were minors, 267 were women, and 326 were elderly people. Azerbaijanis, who were captured and taken hostage by Armenia, were brutally tortured and killed, and then their remains were buried en masse in an inhuman manner.
Although numerous appeals have been made by the relevant state bodies of Azerbaijan to Armenia, as well as to international organizations, today the Armenian side avoids providing information about the whereabouts of the missing persons under unjustified pretexts, and refuses to provide maps of mass gravesites of the captured and hostage Azerbaijanis, whom they killed by subjecting them to various severe tortures and burying them in inhumane conditions.
As it can be seen, our compatriots, who have become refugees and IDPs as a result of Armenia's armed aggression against Azerbaijan, as well as those who have been captured, went missing, and taken hostage, were severely and massively deprived of their fundamental human rights, including the right to life, freedom and free movement, property, safe living, to live in a healthy environment, health protection, protection of honor and dignity established in international treaties and national legislation.
Armenia, which has occupied the internationally recognized territories of Azerbaijan for nearly 30 years, has razed to the ground many socio-economic infrastructure facilities, residential and non-residential buildings, of vital importance for the life in Karabakh and the surrounding districts, which are an integral part of our country, and has even completely destroyed historical-cultural and religious monuments, including cemeteries in violation of universally accepted principles and norms of international law.
During the occupation of Armenia, natural resources in the territories of Azerbaijan were deeply looted, thus, 163 mineral deposits, including gold, mercury, copper, lead, zinc, coal etc., as well as forest cover and rare trees were illegally exploited.
The fact that the transboundary river Okchuchay has been exposed to severe pollution in the territory of Armenia for many years has an obvious negative impact on the quality of water resources in the Araz River, the second largest river in the South Caucasus, which, in its turn, has extremely dangerous consequences for life and health.
Armenia, which still does not give up the actions that threaten the safety of humanity, continues to cause serious damage to nature, biological diversity, flora and fauna, water sources, and the ecosystem of the region as a whole.
The fact that the technically and morally outdated "Metsamor" Nuclear Power Plant (NPP) is still operating in Armenia is a source of serious danger not only for Azerbaijan and Armenia, but also for the entire region. This means that every country in the region faces the risk of experiencing the fate of Chernobyl and Japan’s Fukushima nuclear power plants. Despite the warnings of various international organizations and experts in the atomic field that the expired "Metsamor" Nuclear Power Plant is “a threat to the entire region", Armenia not only fails to stop the operation of the plant, but vice versa, its operation has been extended until 2026 and beyond.
By the way, in the report of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy (EU Commission) on partnership implementation in Armenia dated May 17, 2022, it was also noted that “the nuclear power plant in Metsamor cannot be upgraded to fully meet internationally accepted nuclear safety standards, and therefore requires closure and safe decommissioning.”
After the signing of the tripartite Statement of November 10, 2020 to end the hostilities between Armenia and Azerbaijan, ensuring sustainable peace that serves the normalization and development of interstate relations in the South Caucasus in accordance with new realities, the complete elimination of the long-lasting conflict in the region, new opportunities have emerged for the restoration of economic and transport relations.
To ensure the safe return of our compatriots who have longed to return to their homeland for many years, Azerbaijan is currently carrying out measures to clear mines and other explosive devices from the territories liberated from occupation, continuing reconstruction and construction works. All these efforts are aimed at the complete solution of the issues dealing with IDPs by achieving sustainable development in those areas. However, unfortunately, Armenia's disruptive and provocative activities, especially the existing mine problem, continue to be an important threat to the provision of sustainable and just peace in the region, to people's lives and health, and the rights of our peaceful residents are still being violated.
Either during the occupation or the war, or after the liberation of our lands, the facts of the deaths of many civilians, along with military personnel, who became victims of mine terrorism as a result of the explosion of numerous anti-personnel and anti-tank mines buried by the Armenian armed forces in our territories, and thereby a gross violation of their fundamental human rights clearly confirm this. Thus, from November 10, 2020 until now, as a result of hitting by landmines in the liberated territories, 10 servicemen and 36 civilians were killed, and 146 servicemen and 88 civilians were injured in various degrees. Thus, as a result of mine explosions from 1991 until now, 3357 people, of whom 38 were women and 357 were children, were killed or injured.
The current landmine problem, which has caused numerous casualties and injuries, is delaying the safe return to our liberated areas and creating a serious obstacle to the ongoing large-scale construction and rehabilitation. Therefore, for the return of our former IDPs, whose rights have been violated for many years, to their ancestral lands, those areas must first be cleared of mines, and the completely destroyed infrastructure must be restored.
Although Azerbaijan has repeatedly requested mine maps from Armenia, no adequate response has been given. The maps of minefields provided by Armenia covered a very small percentage of the total mined areas, and the accuracy and reliability of the information provided in those documents was at a very low level.
Despite providing information in our reports, statements and appeals as the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan addressed to international organizations, ombudsmen of foreign countries and national human rights institutions on the facts about the war and terror crimes committed by Armenia, including the problem of landmines, and justifying the hand-over of accurate maps of unmarked mines to our country, the other side did not react to this issue.
On the contrary, in total violation of the universally accepted principles and norms of international law, including international humanitarian law, Armenia continues to commit mine terrorism and ecocide crimes by contaminating our lands with mines through various sabotage groups, creating a global threat to the environment in the currently liberated territories of Azerbaijan, which were recognized by the UN.
As a result of illegal exploitation and looting of natural resources by Armenia in the territories of Azerbaijan, the environment is seriously damaged. Thus, the serious ecological damage caused by the illegal exploitation of the Kyzylbulag gold and Demirli copper-molybdenum mineral deposits in the territories of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed, proves this once again. Unfortunately, international institutions still keep silence on this issue.
Regarding the groundless allegations mentioned in the recent statement by the Ombudsman of Armenia, we inform you that the peaceful action continued on the Lachin-Khankendi road by representatives of civil society organizations, operating in Azerbaijan and environmental activists, aims to prevent the illegal exploitation and looting of our country's natural resources by Armenia and the serious pollution of the environment caused by those activities.
It should be taken into account that according to the Law dated November 9, 1999 the Republic of Azerbaijan ratified the UN Convention on Access to Information, Public Participation in Decision-Making and Access to Justice in Environmental Matters dated June 25, 1998. This action is also held in accordance with the requirements of the international agreements that our country is a party to, including this Convention.
The Resolution "Situation in the Occupied Territories of Azerbaijan" adopted by the UN General Assembly in 2006, raised the issue of assessing the impact of fires on the occupied territories of Azerbaijan on the ecological security of the region. The resolution adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in 2016 on the deliberate deprivation of water to residents of the border regions of Azerbaijan, calls for immediate withdrawal of the Armenian armed forces from the region and for unimpeded access by independent engineers and hydrologists to inspect and assess the situation on site.
All this confirms that there are serious violations. Moreover, Armenia does not purposefully fulfill its obligations under the 1976 Convention on the Prohibition of Military or Any Hostile Use of Environmental Modification Techniques, the 1989 Basel Convention on the Control of Transboundary Movements of Hazardous Wastes and their Disposal, the 1992 Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents to which it is party, and other international agreements.
The participants of the action have never created an obstacle for the transportation of humanitarian cargo on the Lachin-Khankendi road and are not creating it now. Dozens of cars move freely in both directions on this road, which is open for humanitarian purposes.
Once again, I invite the Armenian side instead of making biased statements aimed at forming a false opinion against Azerbaijan by spreading fake information about the action and confusing the international community, to stop the war crimes and eco-terrorism committed against Azerbaijan for many years, to clarify the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis, who went missing as a result of military aggression against Azerbaijan, to investigate the facts of mass and inhumane burial of captured and taken hostage Azerbaijani citizens by severely torturing and massively burying, to hand over to our country the accurate maps of the mines buried by the Armenian armed forces in our territories, which caused the loss of life or severe injuries of innocent people that resulted in disability.
We believe that international organizations, world states, ombudsman institutions in other countries, and other national human rights institutions should make joint efforts to ensure that the Armenian side complies with the norms and principles of international law, including the requirements of IHL, for the sake of restoration of human rights violated and establishment of the sustainable peace in the region.
Armenia should put an end to the pollution of the transboundary Okchuchay river with toxic substances, the illegal exploitation of the Kyzylbulag gold and Demirli copper-molybdenum mineral deposits in the territories of the Republic of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed, and conditions should be created for the relevant state bodies of Azerbaijan to monitor environmental and other damages in those deposits.
In order to prevent the next disaster similar to Chernobyl and Fukushima, the operation of Metsamor NPP should be urgently stopped safely and radioactive waste should be disposed under strict international control in accordance with the Joint Convention on the Safety of Spent Fuel Management and on the Safety of Radioactive Waste Management of the International Atomic Energy Agency, as well as with the requirements set by PACE Resolution No. 1588 (2007).
Unpleasant events that lead to the formation of an intolerant atmosphere against Azerbaijanis in Armenia and beyond its borders, which hinder the provision of sustainable peace between the parties, and at the same time, the use of hateful and spiteful expressions by people of Armenian origin in public speeches, and on social media that promote enmity should be strongly condemned. In accordance with the 1961 Vienna Convention "On Diplomatic Relations" adopted by the UN, and the 1973 Convention on the Prevention and Punishment of Crimes against Internationally Protected Persons, including Diplomatic Agents”, legal measures should be taken regarding the attacks on the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan.
By once again exposing Armenia's crimes against peace and humanity, as well as war crimes and terrorism, the undeniable facts about such human rights violations, reflected in the previous as well as in our current appeals, make it necessary to take steps to establish international legal responsibility against this state.
We hope that the fair position, human rights-based approach of international organizations will help to ensure stability, security and economic development in the South Caucasus.
25 January 2023
The statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states,  Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, foreign ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies in Azerbaijan,  as well as to the Azerbaijani Diasporas