Ombudsman Aparatının əməkdaşı məişət zorakılığı ilə mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbirində iştirak edib
27-01-2023 1414 dəfə oxunub
Sabunçu rayonu,Nardaran Mədəniyyət Mərkəzində Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Susma, səsini eşitdir!”adlı layihə çərçivəsində  295, 130 və 142 nömrəli tam orta məktəblərin təşkilatçılığı ilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbir ilk olaraq məktəblilərin mövzu ətrafında hazırladıqları rəsm əsərləri və divar qəzetlərinə baxış ilə başlayıb, daha sonra məktəblilər məişət zorakılığı, uşaq evliliyi, təhsildən yayınma halları, qohumlar arasındakı nikah və onların fəsadlarına həsr olunmuş mövzular ətrafında hazırladıqları videoçarx və səhnəcikləri nümayiş etdirib, şeir və mahnılar səsləndiriblər.
Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov tədbirdə çıxış edərək Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindənqadınların, uşaqların, əlilliyi olan şəxslərin, habelə əhalinin digər həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsi, zorakılıqla mübarizə, gender bərabərliyinin təmin olunması, müxtəlif hüquq pozuntuları ilə bağlı 24 saat ərzində xidmət göstərən 916 Çağrı Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verib.
Sonda “Susma, səsini eşitdir!” adlı layihə çərçivəsində fəal iştirak edən məktəblilər və direktorlar diplom və hədiyyələrlə təltif olunublar.

A staff of the Ombudsman Office participated in an awareness-raising event dedicated to combating domestic violence
27-01-2023 1416 dəfə oxunub
A staff of the Ombudsman Office participated in an awareness-raising event   dedicated to combating domestic violence
The public awareness event was organized in Sabunchu Cultural Center in Nardaran by secondary schools No. 295, 130, and 142 within the "Speak Up, Be Heard!" Project run in collaboration by the Sabunchu District Executive Authority, the Baku City Education Department, the Ombudsman Office of Azerbaijan, and the State Committee for Family, Women, and Children's Affairs.
The event, first, has started with an exhibition of artworks and wall newspapers on various topics made by students. Afterwards, the students presented a video clip and performances on domestic violence, child marriage, issues related to truancy, and consanguine marriages and their negative consequences. They also recited poems and sang songs.
During the event, Mughalib Mahmudov, the Head of the Legal Education Unit at the Ombudsman Office, delivered a speech about the Ombudsman’s commitment to protecting the rights of women, children, persons with disabilities, and other vulnerable groups, as well as the activities about combating violence, ensuring gender equality and the-round-the-clock 916 Call Center, addressing various legal violations.
In conclusion, the active participants and directors in the "Speak Up, Be Heard!" Project were awarded diplomas and gifts.