Azərbaycan Ombudsmanı İran İslam Respublikasının Ümumi Təftiş Təşkilatının rəhbərinə məktub ünvanlayıb
30-01-2023 1385 dəfə oxunub
Azərbaycan Ombudsmanı İran İslam Respublikasının  Ümumi Təftiş Təşkilatının rəhbərinə məktub ünvanlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İran İslam Respublikasının insan hüquqları qurumu olan Ümumi Təftiş Təşkilatının rəhbəri Zabihullah Khodayana rəsmi məktub ünvanlayıb.
Məktubda Ombudsman  Azərbaycan Respublikasının Tehrandakı səfirliyinə 27 yanvar 2023-cü il tarixdə edilmiş terror aktını  qətiyyətlə pisləyib və  1961-ci il Diplomatiq əlaqələrə dair Vyana və 1973-cü il "Beynəlxalq müdafiədən istifadə edən şəxslərə, o cümlədən, diplomatik agentlərə yönəlmiş cinayətlərin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında"  Konvensiyalarının tələblərinin  kobud şəkildə pozulmasını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Ombudsmanı İranın sözügedən insan hüquqları təşklatını bu cür xain hücumu təşkil edən və törədilməsində iştirak edən şəxslərin tez bir zamanda  ədalət mühakiməsinə təhvil verilməsi üçün səlahiyyətləri çərçivəsində lazımi və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsinə dəvət edib.

Letter from the Ombudsman of Azerbaijan to the Head of the General Inspection Organization of the Islamic Republic of Iran
30-01-2023 1312 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Sabina Aliyeva wrote a letter to the head of the human rights organization, the General Inspection Organization of the Islamic Republic of Iran, Zabihullah Khodaeian.
In her letter, the Ombudsman strongly condemned the terror act committed against the embassy of Azerbaijan in Tehran, Iran, on January 27, 2023, and reiterated the serious violation of the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations and the 1973 Convention on the Prevention and Punishment of Crimes against Internationally Protected Persons, including Diplomatic Agents.
The Azerbaijani Ombudsman urged the human rights organization of Iran, in question, to take necessary and urgent measures for bringing the organizers of this violent crime and its perpetrators to justice within their mandate.