Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Bakı İstintaq Təcridxanasına başçəkmələr həyata keçirilib
02-02-2023 1490 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr davam etdirilib.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununun və BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolunun tələbləri əsasında Penitensiar Xidmətin Bakı İstintaq Təcridxanasında keçirilmiş başçəkmələrdə də məqsəd saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin araşdırılması olub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən keçirilmiş başçəkmələr zamanı yemək qəbulundan imtina etməsi ilə bağlı məlumatlar yayılmış Bəxtiyar Hacıyev də fərdi qaydada qəbul edilib. Fərdi qəbul zamanı onun səhhəti ilə maraqlanılıb, hüquqlarının təmini məsələsi yerində araşdırılıb, müraciəti dinlənilib.
Başçəkmələr çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə MPQ-nin psixoloq və həkim üzvləri də iştirak ediblər.
Qeyd olunmalıdır ki, B.Hacıyevin hüquqları ilə bağlı ailə üzvləri və hüquq müdafiəçiləri tərəfindən Ombudsmanın ünvanına daxil olmuş müraciətlər də dərhal araşdırılmaqla təmin olunub.

Monitoring visits to the Baku Pre-Trial Detention Facility are conducted under the National Preventive Mechanism activities of the Ombudsman
02-02-2023 1493 dəfə oxunub
Within the framework of the National Preventive Mechanism activities of the Ombudsman of Azerbaijan, monitoring visits to places where individuals cannot leave at their own will have been continued.
The purpose of the monitoring visits conducted to the Baku Pre-Trial Detention Facility, which were organized in line with the OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman was to investigate detention conditions and treatment.
During the monitoring visits, conducted by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva and the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) also received Bakhtiyar Hajiyev, who refused meals, in private. His health was inquired about, the issue of ensuring his rights was thoroughly investigated, and his appeal was listened to.
During the interviews held in the course of the visits, a psychologist and a medical doctor, who are NPG Members, also participated.
It should be noted that the appeals submitted by the family members and legal representatives regarding Bakhtiyar Hajiyev's rights to the Ombudsman have been promptly investigated.