İnformasiya əldə etmək hüququna həsr edilmiş növbəti maarifləndirmə tədbirləri Masallıda və Lənkəranda keçirilib
23-02-2023 1163 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi ilə bağlı növbəti maarifləndirici tədbirlər Masallı rayonunda və Lənkəran şəhərində təşkil edilib.
Tədbirlərdə yerli icra hakimiyyəti və hüquq-mühafizə orqanlarının, təhsil şöbələrinin və informasiya sahibi olan digər dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova və digər əməkdaşları çıxışları zamanı Ombudsmanın informasiya sahibi olan dövlət orqanlarının, yerli özünüidarə orqanlarının və vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi funksiyasının icrası barədə məlumat veriblər. Tədbir iştirakçıları informasiya əldə etmək hüququnun yaranma tarixi və bu sahədə mövcud olan beynəlxalq sənədlər haqqında da məlumatlandırılıblar.
Daha sonra mövzu ilə əlaqədar təqdimat nümayiş etdirilib, informasiya sahiblərinin vəzifələri və sorğuçuların hüquqları, habelə Qanunun digər maddələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bununla yanaşı, informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirlərdə həmçinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun tələblərinin pozulması halları ilə bağlı şikayətlərin Müvəkkilin səlahiyyətləri çərçivəsində operativ şəkildə araşdırıldığı, pozuntu hallarının aradan qaldırılması üçün müvafiq səlahiyyətli qurumlara sorğuların göndərildiyi, protokolların tərtib olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Yekunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb və onlara informasiya əldə etmək hüququnun təmininə dair maarifləndirici bukletlər paylanılıb.

The next awareness raising events dedicated to the right of access to information were held in Masalli and Lankaran
23-02-2023 1121 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan organized the next educational events related to the protection of the right of access to information in Masalli district and Lankaran city.
The events were attended by representatives of information holding local executive power, law enforcement agencies, education departments and other state institutions.
Lamiya Zeynalova, head of the Department of Protection of the Right to Access to Information of the Ombudsman's Office, and other employees during their speeches gave information on execution of the function of supervision over the fulfillment of the duties of information holding state bodies, local self-government bodies and officials arising from the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Access to Information". The participants of the event were also informed about the history of the right of access to information and the international documents available in this field.
Later, a presentation was displayed on the topic, detailed information was given about the duties of information owners and the rights of requesters, as well as other articles of the Law. In addition, a video on the right to access information was displayed.
At the events, it was also emphasized that complaints related to cases of violation of the requirements of the Law "On Access to Information" are promptly investigated within the powers of the Commissioner, inquries are sent to relevant competent institutions to eliminate violationsand protocols are drawn up.
In the end the questions of the paricipants were responded to and booklets on ensuring the right of access to information were distributed.