Ombudsman Aparatında tələbə və magistrantların praktikasına start verilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı ilə ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa müvafiq olaraq 5 universitetin tələbə və magistrantlarının təsisatda istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi başlayıb. 2022/2023-cü tədris ili üzrə daxil olan məktublar əsasında praktikada Bakı Dövlət Universitetinin tələbə və magistrantları, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Qərbi Kaspi Universitetinin və Bakı Avrasiya Universitetinin tələbələri iştirak edirlər.
Praktikanın ilk günündə Ombudsman Səbinə Əliyeva tələbə və magistrantlarla görüşərək, təsisatda təcrübə haqqında ümumi qaydaları onların diqqətinə çatdırıb. Daha sonra insan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində görülən işlər, xüsusilə son  il ərzində həyata keçirilən struktur islahatları haqqında məlumat verib.
Görüş zamanı S.Əliyeva tələbə və magistrantlara təhsil və karyera ilə bağlı məsləhətlərini verib. Qeyd olunub ki, praktikantların ali təhsil müəssisələrində aldıqları nəzəri bilikləri möhkəmləndirmək və sonrakı əmək fəaliyyətində istifadəsini təmin etmək üçün əvvəlcə interaktiv formada tədris aparılacaq, növbəti mərhələdə isə tələbə və magistrantlar müxtəlif şöbə və sektorlarda iş prosesinə cəlb olunacaqlar.
Ombudsman insan hüquqları sahəsində bilik və bacarıqlar əldə etmələri üçün praktikantlara lazımi şərait yaradılacağını bildirib, eyni zamanda buraxılış işləri və magistrlik dissertasiyalarının yazılması üçün insan hüquqları üzrə ilk ixtisaslaşdırılmış kitabxana olan İnsan Hüquqları Kitabxanasından faydalanmalarını tövsiyə edib.
Yekunda tələbə və magistrantlarla, habelə ali təhsil müəssisələrindən gələn təcrübə rəhbərləri ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Internship of students and graduates has started in the Office of the Ombudsperson
According to the cooperation between the Office of the Commissioner Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan and higher education institutions, the internship for students and graduates of 5 universities has started in the institution. In accordance with the letters received for the 2022/2023 academic year, students and graduates of Baku State University, the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan University of Languages, Western Caspian University and Baku Eurasian University participate in internship.
On the first day of internship, Ombudsperson Sabina Aliyeva met with students and graduates and brought to their attention the general rules about internship at the institution. Later, she gave information about the work done in the field of protection and promotion of human rights, especially the structural reforms implemented during the last year.
During the meeting, S. Aliyeva shared her advice on education and career with students and graduates. It was noted that in order to strengthen the theoretical knowledge acquired in higher education institutions and use in further work activities, teaching will be conducted in an interactive form, and at the next stage, students and graduates will be involved in the work process in various departments and units.
The Ombudsperson said that necessary conditions will be created for internees to acquire knowledge and skills in the field of human rights, and at the same time, she recommended that they take advantage of the Human Rights Library, which is the first specialized library on human rights, for writing their graduation and master's theses.
In the end, there was a mutual exchange of ideas with students and graduate students, as well as with internship managers from higher education institutions.