Azərbaycan Ombudsmanı Mərakeşdə Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbirində iştirak edib
28-02-2023 1357 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığındakı səfirliyi və Ombudsman Aparatının birgə təşkilatçılığı ilə Rabat şəhərində  keçirilən Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbirində iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nazim Səmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymətin verilməsi məqsədilə dövlətimiz tərəfindən həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər haqqında məlumat verib. Səfir vurğulayıb ki, artıq bir çox dövlətlərin qanunvericilik orqanları, habelə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Xocalı faciəsini pisləyən qərarlar, qətnamələr qəbul edilib və bu istiqamətdə fəaliyyət hazırda da davam etdirilir.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Xocalı soyqırımının ötən əsrdə bəşəriyyət əleyhinə baş vermiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olduğunu, yüzlərlə günahsız insanın vəhşicəsinə qətlə yetirildiyi bu faciənin əslində Ermənistanın uzun illər ölkəmizə qarşı yürütdüyü etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamı olaraq törədildiyini bildirib.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə 106-sı qadın, 63-ü uşaq və 70-i qoca olmaqla, 613 nəfərin etnik mənsubiyyətlərinə görə xüsusi qəddarlıqla öldürüldüyü, 487 nəfərin müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldığı, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyi, 130 uşağın valideynlərindən birini, 25 uşağın isə hər iki valideynini itirdiyi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ombudsman çıxışında işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərində basdırılmış, hazırda məcburi köçkünlərin öz azad edilmiş yurdlarına qayıdışına maneə törədən mina probleminə və Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüş 3890 azərbaycanlının taleyinin hələ də naməlum qalması məsələsinə toxunub.
S.Əliyeva Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymətin verilməsi məqsədilə görülən ardıcıl tədbirlərin bu gün də dövlətimiz tərəfindən  “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində uğurla davam etdirildiyini bildirərək, tədbir iştirakçılarını ədalətin bərpası naminə bu kampaniyaya qoşulmağa çağırıb.
Çıxışda həmçinin Ombudsman tərəfindən ənənəvi olaraq Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar beynəlxalq və regional insan hüquqları təşkilatlarına, diplomatik nümayəndəliklərə bəyanat ünvanlandığı qeyd olunub.
31 il keçməsinə baxmayaraq, hələ də bu cinayətə beynəlxalq arenada hüquqi qiymətin verilmədiyini təəssüf hissi ilə qeyd edən Ombudsman yaxın gələcəkdə  bu  cinayət əməlini törətmiş şəxslərin hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi və bu qanlı əməlin soyqırımı kimi tövsif edilməsi istiqamətində qətiyyətli tədbirlərin görüləcəyinə inamını ifadə edib.

The Ombudsperson of Azerbaijan participated in the commemoration event dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly genocide in Morocco
28-02-2023 1268 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsperson) Sabina Aliyeva participated in the commemoration event dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly genocide jointly organized in Rabat by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Kingdom of Morocco and the Office of the Ombudsperson.
First, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco, Nazim Samadov, welcomed the event participants and gave information about the successive measures implemented by our state in order to give a legal and political assessment to the Khojaly genocide. The ambassador emphasized that decisions and resolutions condemning the Khojaly tragedy have already been adopted by the legislative bodies of many countries, as well as international organizations, and the work in this regard is being continued.
Speaking at the event, the Ombudsperson said that the Khojaly genocide was one of the most terrible crimes against humanity in the last century, and that this tragedy, during which hundreds of innocent people were brutally murdered, was actually committed as a continuation of Armenia's policy of ethnic cleansing and genocide committed against our country for many years.
It was brought to the attention of the participants that on the night of February 25-26, 1992, 613 people, including 106 women, 63 children, and 70 older people were brutally killed, 487 people were injured in various degrees, 8 families were completely annihilated by the Armenian armed forces with the help of the 366th motorized rifle regiment of the former USSR and that 130 children lost one of their parents, and 25 children lost both parents.
In her speech, the Ombudsperson touched on the problem of landmines that were buried by Armenia in the territories of Azerbaijan during the occupation, which currently prevent the return of IDPs to their homelands, and the fate of 3,890 Azerbaijanis who went missing as a result of the First Karabakh War.
S. Aliyeva said the successive measures taken in order to give a legal and political assessment to the Khojaly genocide are continued today by our state within the framework of "Justice for Khojaly!" campaign and called the event participants to join this campaign for the restoration of justice.
It was also mentioned that the Ombudsperson had addressed a statement to international and regional human rights organizations and diplomatic missions on the anniversary of the Khojaly genocide.
Noting with regret that although 31 years have passed, this crime is still not given a legal assessment in the international arena, the Ombudsman expressed her belief that in the near future decisive measures will be taken to bring the perpetrators of this crime to legal responsibility and to interpret this bloody event as genocide.