Ombudsman Mərakeş Krallığının Milli İnsan Hüquqları Şurasının sədri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Mərakeş Krallığına səfəri çərçivəsində Krallığın Milli İnsan Hüquqları Şurasının sədri Amina Buayaş ilə görüşüb.
Görüş zamanı Ombudsman insan hüquqları sahəsində ölkədə həyata keçirilən islahatlar və fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib.
Təsisatda yaradılan yeni struktur bölmələrinin fəaliyyətindən danışan Ombudsman informasiya əldə etmək hüququ, uşaqlar və əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, insanların Ombudsmana müraciət imkanlarını asanlaşdırmaq məqsədilə təsisatda həftənin 7 günü 24 saat xidmət göstərən Çağrı mərkəzi sektoru yaradılıb.
Görüşdə təsisatın beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyəti barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Ombudsmanı hazırda Asiya Ombudsman Assosiasiyasının vitse-prezidentidir və həmin Assosiasiya çərçivəsində Uzaq və Yaxın şərq ölkələrinin ombudsman institutları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür.
Ombudsman təsisatının milli insan hüquqları institutu qismində fəaliyyətinə toxunan S. Əliyeva insan hüquqları sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsində mühüm rola malik Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansı çərçivəsində fəaliyyəti barədə də məlumat verib.
Görüşdə həmçinin insan hüquqlarının müxtəlif sahələri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

The Ombudsperson met with the Chairperson of the National Human Rights Council of the Kingdom of Morocco
03-03-2023 1441 dəfə oxunub
During her official trip to the Kingdom of Morocco, the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, met with Amina Bouayach, the Chairperson of the National Human Rights Council of the Kingdom.
During the meeting, the Ombudsperson gave information about the reforms and activities implemented in the country in the field of human rights.
Talking about the activity of the new structural units established in the institution, the Ombudsperson focused on the work done in the field of the right to access information, protection of the rights of children and persons with disabilities. It was noted that in order to make it easier for people to apply to the Ombudsperson, a 24/7 call center was set up in the institution.
In the meeting, information was also given about the institution's activities within the framework of international cooperation. It was noted that the Ombudsperson of Azerbaijan is currently the vice-president of the Asian Ombudsman Association, and within the framework of that Association, important work is being done to strengthen cooperation between the ombudsman institutes of the Far and Near East countries.
Touching upon the activity of the Ombudsman Institution as a National Human Rights Institution, S. Aliyeva also informed about her activity within the framework of the Global Alliance of National Human Rights Institutions, which has an important role in studying international experience in the field of human rights.
At the meeting, views were also exchanged on various areas of human rights and prospects of cooperation between the two institutions were discussed.