Ombudsman tərəfindən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın hüquqları” mövzusunda tədbir keçirilib
06-03-2023 1587 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində Ombudsman Aparatında “Heydər Əliyev İli”nə həsr edilmiş “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın hüquqları” mövzusunda tədbir keçirilib.
İlk olaraq, S.Əliyeva Aparatın qadın kollektivini qarşıdan gələn  əlamətdar bayram münasibətilə təbrik edib və xoş arzularını bildirib. O, Azərbaycan tarixində qadına verilən dəyər və hörmət ənənələrindən bəhs edərək, Azərbaycan qadınının mehriban ana, qayğıkeş həyat yoldaşı, dövlət idarəçiliyində müdrik rəhbər olduğunu vurğulayıb.
S.Əliyeva çıxışı zamanı hakimiyyətə qayıdışından sonra Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qadınlara verilən böyük dəyərin təcəssümü olaraq onun təşəbbüsü ilə 1998-ci ildə Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayının təşkil edildiyini və bu hadisənin ölkəmizin müasir qadın hərəkatı tarixində ən böyük hadisələrdən biri olduğunu, bu qurultayla ölkəmizdə qadın hərəkatının, onların cəmiyyət və dövlətin müxtəlif sferalarında iştirakının əsasının qoyulduğunu qeyd edib.
Ombudsman xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ölkəmizin demokratik inkişaf, hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu yolunda, insan hüquqlarının ayrılmaz tərkib hissəsi olan qadın hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi islahatlar barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, qadınların ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirakına, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, bütün dövlət qurumlarında fəaliyyət növü nəzərə alınmaqla qadınların dövlət qulluğunda irəli çəkilməsinə, o cümlədən rəhbərlik səviyyəsində kişilərlə bərabər təmsil olunmasına diqqətin artırılması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Tədbirdə ölkəmizdə misilsiz nailiyyətlər əldə olunmasında Azərbaycan qadınlarının, habelə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətlərinin olduğu diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı və digərləri çıxış edərək, mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.

An event "National Leader Heydar Aliyev and women rights in Azerbaijan" was held by the Ombudsperson
06-03-2023 1525 dəfə oxunub
On the initiative of Sabina Aliyeva, Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, an event "National Leader Heydar Aliyev and women's rights in Azerbaijan" dedicated to the "Year of Heydar Aliyev" was held on the eve of March 8 - International Women's Day, at the Office of the Ombudsperson.
First of all, S. Aliyeva congratulated the women employees of the Office on the occasion of the upcoming significant holiday and expressed her wishes. She talked about the traditions of value of and respect to women in the history of Azerbaijan and emphasized that the Azerbaijani woman is a mother, a caring wife, and a wise leader in public administration.
During her speech, S. Aliyeva said that the First Congress of Azerbaijan Women was organized in 1998 as an embodiment of the great value given to women by Great Leader Heydar Aliyev after his return to power, and that this event was one of the biggest events in the history of the modern women's movement of our country. It was added that with this congress, the foundation of the women's movement and their participation in various spheres of society and the state was laid in our country.
The Ombudsperson informed about the reforms carried out by the National Leader of our nation, Heydar Aliyev, for the democratic development of our country, the establishment of a legal state and civil society, and the protection of women's rights, which is an integral part of human rights.
It was noted that increasing attention to the active participation of women in the social and political life of our country, strengthening their social protection, promotion of women in public service taking into account the type of activity in all state institutions, as well as equal representation with men at the management level, is connected with the name of Great Leader Heydar Aliyev.
At the event, it was brought to attention that Azerbaijani women, as well as the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, has exceptional services in achieving unprecedented achievements in our country.
Later, the head of the Ombudsman Office, Ayd?n Safikhanl?, and others spoke and shared their opinions on the topic.