Ombudsman 2022-ci il üzrə məruzəsini Milli Məclisdə təqdim edib
Ombudsman Səbinə Əliyeva 7 mart 2023-cü il tarixində “Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 2022-ci il üzrə məruzəsi ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edib.
Əvvəlcə S.Əliyeva və Aparatın kollektivi Ombudsman təsisatının yaradılmasında xüsusi rola malik olmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, xatirəsini dərin ehtiramla yad edib. Fəxri xiyabanda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın əziz xatirəsi də hörmətlə anılıb. Sonra Şəhidlər xiyabanı ziyarət edilib, vətənimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin unudulmaz xatirəsi hörmətlə yad olunub.
Daha sonra media nümayəndələrinə müsahibə verən S.Əliyeva illik məruzənin Milli Məclisdə təqdimatı zamanı toxunacağı məsələlər barədə qısa məlumat verib. Ombudsman həmçinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı uzun illər davam edən işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində pozulmuş insan hüquqlarına dair həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə və beynəlxalq qurumlara çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcəyini, habelə Qərbi Azərbaycan İcması ilə səmərəli əməkdaşlığın bu il onun fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri olacağını vurğulayıb.
Milli Məclisdə çıxışı zamanı Ombudsman 2022-ci il ərzində Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi ilə bağlı vəziyyət, həyata keçirilmiş fəaliyyət, mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı məsələlərə diqqət çəkib. Eyni zamanda, Ombudsman ötən il üzrə məruzəsində ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının daha effektiv təmini və müdafiəsi məqsədilə bir sıra təklif və tövsiyələr verib.
Qeyd edək ki, Ombudsmanın 2022-ci il üzrə məruzəsi təsisatın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilib və yayımlanması üçün müvafiq mətbuat orqanlarına təqdim olunacaqdır.

The Ombudsman presented her report for 2022 in Parliament
On March 7, 2023, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, spoke before the Parliament with the 2022 Report of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan "On the protection of human rights in the Republic of Azerbaijan".
First, S. Aliyeva and the staff of the Office visited the grave of Great Leader Heydar Aliyev, who had a special role in the establishment of the Ombudsman Institution, and paid tribute to his memory. The dear memory of outstanding ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva was also honored in the Alley of Honor. Afterwards, the Alley of Martyrs was visited, and the unforgettable memory of our martyrs, who had fallen for the sovereignty and territorial integrity of our country, was commemorated with respect.
Later, in her interview with media outlets, S. Aliyeva gave some brief information about the issues to be touched upon during the presentation of her Annual Report in Parliament. The Ombudsman also emphasized that she will continue to convey the truth about the human rights violations that occurred as a result of Armenia’s long-term occupation and ethnic cleansing policies to the world community and international institutions, and that effective cooperation with the Western Azerbaijan Community will be one of the priorities in her activities this year.
During her speech in the Parliament, the Ombudsman brought to the attention the situation of the protection of human rights and freedoms in Azerbaijan in 2022, as well as her activities, existing problems, and tasks ahead. Furthermore, the Ombudsman made a number of proposals and recommendations in her 2022 report to more effectively provide and protect human rights and freedoms in our country.
It should be noted that the 2022 Annual Report of the Ombudsman has been placed on the Institution's official website and will be submitted to relevant media outlets for publication.