Azərbaycan Ombudsmanı Cenevrədə Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının növbəti illik iclasında iştirak edib
16-03-2023 1421 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının Cenevrə şəhərində keçirilən növbəti illik iclasında iştirak edib. BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı və Qlobal Alyans tərəfindən təşkil olunmuş illik iclasa 200-ə yaxın milli insan hüquqları təsisatının rəhbər və əməkdaşları, habelə BMT-nin müxtəlif struktur bölmələrinin rəhbərləri və ekspertləri qatılıblar.
Qlobal Alyansın illik iclasında insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilmiş fəaliyyət barədə ümumi təqdimatlar dinlənilib və qarşıda duran məsələlər diqqətə çatdırılıb. İclasda iqlim dəyişikliyi, əlilliyi olan şəxslər və ahılların hüquqlarının müdafiəsi, qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi ilə bağlı müzakirə aparılıb və 2023-2027-ci illər üzrə Strateji Plan qəbul olunub. Daha sonra milli insan hüquqları təsisatları arasında işgəncə və pis rəftar hallarının qarşısının alınması ilə bağlı təcrübə mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Ombudsmanının milli preventiv mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirilən başçəkmələr, milli preventiv qrupun tərkibində psixoloq, sosial işçi və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin yer alması barədə məlumatlar, habelə məhkumların islah edilməsi və cəmiyyətə gələcək inteqrasiyası istiqamətində irəli sürülmüş təkliflər diqqətə çatdırılıb.
İllik iclasın yekununda Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75 və Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Statusuna dair Paris Prinsiplərinin 30 illik yubileylərinə həsr edilmiş konfrans baş tutub.
İclas çərçivəsində Azərbaycan Ombudsmanı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının nümayəndələri, Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının və bu qurumun Akkreditasiya üzrə Alt Komitəsinin rəhbərləri, həmçinin Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının  Avropa Şəbəkəsinin sədri və baş katibi ilə görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin Paris Prinsiplərinə tam uyğunlaşdırılması, Qlobal Alyansın Akkreditasiya üzrə Alt Komitəsinin verdiyi tövsiyələrin icrası və mandatın genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudman) haqqında” Konstitusiya Qanununa dəyişikliklər layihəsi barədə məlumat verilib. Təsisatın fəaliyyəti ilə bağlı çap materialları və Ombudsmanın Vətən müharibəsindən başlayaraq beynəlxalq hüququn pozulması faktlarına dair hazırlanmış hesabat, bəyanat və müraciətlərinin toplusu görüş keçirilmiş rəsmilərə təqdim edilib.

The Ombudsman of Azerbaijan participated in the Next Annual Meeting of the Global Alliance of National Human Rights Institutions in Geneva
16-03-2023 1424 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the next Annual Meeting of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) held in Geneva. The Annual Meeting, organized by the Global Alliance in collaboration with the UN High Commissioner for Human Rights, was attended by nearly 200 heads and representatives of NHRIs, as well as heads and experts of various UN agencies.
At the GANHRI Annual Meeting, general presentations on the activities carried out in the field of protection of human rights were made, and upcoming issues were brought to attention. The issues related to climate change, the protection of the rights of persons with disabilities and the elderly, and the strengthening of mutual cooperation were discussed at the meeting, and the Strategic Plan for 2023–2027 was adopted. Later, NHRIs shared their experiences on the prevention of torture and ill-treatment. The information about preventive visits conducted within the mandate of the national preventive mechanism of the Ombudsman of Azerbaijan, the composition of the National Preventive Group, which includes psychologists, social workers, and representatives of civil society, as well as the recommendations made for the correction of prisoners and their future integration into society, were also brought to attention.
At the end of the Annual Meeting, a Conference dedicated to the 75th anniversary of the UDHR and the 30th anniversary of the Paris Principles on the Status of NHRIs was held.
Within the frame of the Annual Meeting, the Ombudsman of Azerbaijan held meetings with the representatives of the OHCHR, the heads of the GANHRI and the Sub-Committee on Accreditation (SCA) of this institution, as well as the Chairwoman and Secretary-General of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI). During the meetings, the issues related to the full alignment of the activities of the Ombudsman Office with the Paris Principles, the measures taken to implement the SCA Recommendations and expand the mandate, including the draft amendments to the Constitutional Law "On Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan," were discussed. The printed materials related to the Institution's activities and a compilation of the Ombudsman’s various reports, statements, and appeals on violations of international law covering the period since the Patriotic War were presented to the officials who participated in the Meeting.