Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar BƏYANATI
30-03-2023 1518 dəfə oxunub
31 Mart bütün insanlığa qarşı törədilən erməni vandalizminin təzahürlərindən biri kimi tariximizə Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi daxil olmuşdur. 1918-ci ildə törədilən bu qanlı hadisələr zamanı on minlərlə dinc azərbaycanlı yalnız etnik mənsubiyyətinə görə erməni millətçilərinin davamlı soyqırımı və təcavüzkar siyasətinə məruz qalaraq qətlə yetirildi. Erməni-bolşevik birləşmələri tərəfindən insanlar evlərində diri-diri yandırılmış, həmçinin xüsusi işgəncələrlə və amansızlıqla öldürülmüşdür.
Azərbaycanlıların soyqırımı Bakı şəhərində, Bakı quberniyasına daxil olan şəhər və qəzalarda, həmçinin Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda və digər müxtəlif bölgələrimizdə xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmiş, dinc əhali kütləvi surətdə qətlə yetirilmiş, kəndlər yandırılmış, mədəniyyət abidələrimiz, qəbiristanlıqlar, məscidlər top atəşinə tutularaq dağıdılmışdır. Erməni millətçiləri tərəfindən məqsədyönlü şəkildə, ən qəddar üsullarla törədilmiş bu soyqırımı zamanı Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi dağıdılmış, yandırılmış, qadınlar, uşaqlar və yaşlılar da daxil olmaqla ümumilikdə on minlərlə dinc sakin etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmişdir. Qədim Azərbaycan torpağı olan İrəvan şəhərində və onun ətrafında 199 kənd dağıdılmış, 132 min azərbaycanlı qətlə yetirilmişdir.
Ermənistanda və Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bu rejimin dəstəyi ilə Azərbaycan torpaqlarının daha bir hissəsi, o cümlədən Qərbi Zəngəzur, Qazax qəzasının dağlıq hissəsi və Naxçıvanın bəzi kəndləri Ermənistana verilmiş, nəticədə onun ərazisi dəfələrlə genişləndirilərək 9 mindən 29 min kvadratkilometrə çatdırılmışdır.
Ermənilər tərəfindən törədilən soyqırımı cinayətlərinin əsasında azərbaycanlılara qarşı əsrlər boyu davam edən kəskin nifrət, ayrı-seçkiliyi aşılayan siyasət və tamamilə əsassız ərazi iddiaları dayanırdı.
Milli-mənəvi dəyərlərinə, tarixi köklərinə, torpağına və vətəninə bağlı xalqımız soyqırımlarına məruz qalmasına baxmayaraq milli yaddaşını, kimliyini qorumuş və həmrəylik nəticəsində müstəqilliyimiz bərpa olunmuşdur.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra xalqımızın tarix boyu məruz qaldığı soyqırımı siyasətinin və etnik təmizləmənin dəhşətli miqyasını beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaq, eyni zamanda törədilmiş cinayətləri araşdırmaq və baş vermiş hadisələrə siyasi-hüquqi qiymət vermək mümkün olmuşdur.
2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən aşkar edilmiş kütləvi məzarlıq 1918-ci ildə ermənilərin törətdikləri soyqırımı cinayətlərini əyani olaraq sübut edir. Erməni millətçilərinin dinc əhaliyə qarşı törətdiyi soyqırımı cinayətlərinin, qeyri-insani əməllərin tarixi faktlarla dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılmışdır.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları, təcavüz siyasəti, eyni zamanda xalqımıza qarşı törədilmiş müharibə cinayətləri XX əsrin sonlarında daha da kəskin xarakter almış, beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın suveren ərazisi kimi tanınmış torpaqlarının iyirmi faizi 30 ilə yaxın işğal altında qalmışdır. 2020-ci ildə ordumuz tərəfindən həmin ərazilər işğaldan azad olunaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilmişdir.
Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, dəfələrlə dinc əhaliyə qarşı soyqırımı cinayətləri törətmiş, tarixi və dini abidələrimiz məhv edilmiş, talan və təhqir olunmuşdur.
Təəssüf hissi ilə qeyd olunmalıdır ki, ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı aktlarına dair kifayət qədər əsaslı sübut və dəlillər olsa da, sülh və insanlıq əleyhinə olan bu cinayətlərə beynəlxalq miqyasda hələ də adekvat reaksiya verilməmişdir.
Dünya ictimaiyyətini və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları tarix boyu ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə siyasi-hüquqi qiymət verərək soyqırımı kimi tanımağa və ədalətin təmin olunmasına dəstək verməyə çağırıram.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the 31 March - Day of Genocide of Azerbaijanis
30-03-2023 1435 dəfə oxunub
31 March went down in our history as a Day of Genocide of Azerbaijanis, as one of the manifestations of Armenian vandalism committed against whole humanity. During these bloody events had perpetrated in 1918, tens of thousands of peaceful Azerbaijanis had been exterminated due to their ethnic identity being subjected to continuous genocide and the aggression policy of Armenian nationalists. The people had been burned alive in their homes by Armenian-Bolshevik groups, along with murdering with special methods of torture and cruelty.
The genocide of Azerbaijanis had been committed with special brutality in Baku city, the cities and districts included in the governorate of Baku, as well as in Shamakhi, Guba districts, Karabakh, Zangazur, Nakhchivan, Lankaran and in our other various regions; peaceful population had been murdered en masse, the villages had been burned, and our cultural monuments, gravesites, and mosques had been destroyed by cannon fire.  During this genocide, which was committed by Armenian nationalists intentionally and with the most brutal ways, 110 villages in Shamakhi district, 167 villages in Guba district, more than 150 in Karabakh, 115 in Zangazur, and 98 villages in Kars province had been destroyed, burned, and in general, more than tens of thousands of peaceful population, including women, children and the elderly had been killed on the ground of ethnicity and religious background. 199 villages had been destroyed in Iravan city, which is an ancestral land of Azerbaijan, and its surroundings and 132 thousand Azerbaijanis had been killed.
After the establishment of the Soviet power in Armenia and Azerbaijan, with the support of this regime, another part of Azerbaijani lands, including Western Zangazur, the mountainous part of Gazakh district and some villages of Nakhchivan, were given to Armenia, as a result of which its territory was expanded many times and increased from 9,000 to 29,000 square kilometers.
The crimes of genocide committed by Armenians were based on a lasting, centuries-old hatred against Azerbaijanis, discriminatory policies and completely unfounded territorial claims.
Despite being subjected to genocides, our people, who are connected to their national and moral values, historical roots, land, and motherland, have preserved their national memory and identity, and as a result of solidarity, our independence has been restored.
After the return to power of National Leader Heydar Aliyev, it became possible to convey to the international community the terrible scale of the genocidal policy and ethnic cleansing that our people suffered throughout history, and at the same time to investigate the crimes committed and give a political and legal assessment of the events that took place.
In 2007, the mass grave accidentally discovered during the construction excavations in Guba city clearly proves the crimes of genocide had committed by the Armenians in 1918. To deliver the crimes of genocide and inhuman acts committed by the Armenian nationalists against a peaceful population to the world community relying on historical facts and to commemorate the memory of victims of genocide, the Guba Genocide Memorial Complex was created in accordance with the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
Armenia's territorial claims to our country, and its policy of aggression, as well as war crimes committed against our people became more acute at the end of the 20th century, and 20 percent of the areas recognized as the sovereign territory of Azerbaijan at the international level remained under occupation for nearly 30 years. In 2020, those territories were liberated from occupation by our Army, and the territorial integrity of Azerbaijan was restored.
By grossly violating the norms and principles of international law, Armenia repeatedly committed crimes of genocide against the population, and our historical and religious monuments were destroyed, looted and desecrated.
With regret, it should be noted that although there are sufficient proof and evidence about the acts of genocide committed by Armenians against Azerbaijanis, there has not yet been an adequate response to these crimes against peace and humanity at the international level.
I call on the world community and influential international organizations to recognize the crimes of ethnic cleansing and genocide committed by Armenians against Azerbaijanis throughout history as genocide and to support the establishment of justice.
30 March 2023
The Statement has been submitted to the heads of the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, Council of Europe, OSCE, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, ombudsmen and national human rights institutions of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan,  the Azerbaijani Diasporas, as well as to various religious communities and confessions.