Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Qubada 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilmiş hibrid formatda konfrans keçirilib
31-03-2023 1577 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Quba Rayon İcra Hakimiyyəti və Qərbi Azərbaycan İcması ilə birgə əməkdaşlıqda Quba Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilmiş “Etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinin hüquqi aspektləri: tarixi faktlar kontekstində” mövzusunda hibrid formatda konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları, Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbərliyi, hüquq və tarix sahələri üzrə alimlər, milli azlıqların nümayəndələri, QHT və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfrans iştirakçıları öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin abidəsini və Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər. Həmçinin Ombudsmanın təşəbbüsü ilə hazırlanmış “Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətləri” mövzusunda sərginin açılışı olub.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva 31 Mart soyqırımı qurbanlarının xatirəsini dərin hörmətlə anaraq, onlara Allahdan rəhmət diləyib. Soyqırımı qurbanlarının, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin və bu il 100 illik yubileyi qeyd olunan Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
S.Əliyeva erməni millətçiləri tərəfindən 31 Mart soyqırımının yalnız xalqımıza qarşı deyil, bəşəriyyətə qarşı törədildiyini, eyni zamanda beynəlxalq hüquqa görə sülh və insanlıq əleyhinə yönələn ən ağır cinayət olduğunu qeyd edib.
Ombudsman Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il 26 mart tarixində “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman imzalandığını və 31 mart tarixinin Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan olunduğunu bildirib. Erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi  qanlı hadisələri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında müvafiq sərəncam imzalandığı diqqətə çatdırılıb.
S.Əliyeva Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq bu gün də müharibə cinayətləri törətməkdə davam etdiyini, habelə kifayət qədər əsaslı sübut və dəlillərin mövcudluğuna baxmayaraq, bəşəriyyət əleyhinə olan bu kimi cinayətlərə münasibətdə indiyədək beynəlxalq ictimaiyyətin ədalətli mövqe nümayiş etdirmədiyini bildirib.
Sonra konfrans S. Əliyevanın moderatorluğu ilə çıxışlarla davam edib.
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ziyəddin Əliyev, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri, deputat Əziz Ələkbərli, deputat Vahid Əhmədov çıxışları zamanı 1918-ci ildə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində dinc insanlara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətləri ilə  bağlı məlumat veriblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Hüquq kafedrasının müdiri, professor İsaxan Vəliyev, AMEA-nın Tarix İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədr müavini, deputat Hikmət Məmmədov, Qərbi Azərbaycan İcmasının şöbə müdiri Mirsalam Bəkirli, Milli QHT Forumunun prezidenti Rauf Zeyni soyqırımı cinayətinin hüquqi və tarixi aspektləri, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətləri, soydaşlarımızın deportasiyası, habelə bu kimi cinayət əməllərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında vətəndaş cəmiyyəti institutlarının rolu mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Hibrid konfransda Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu rəhbərinin müavini Nimet Özkaya Sevim, Türkiyə Respublikası Nəcməddin Ərbakan Universitetinin dosenti Yusuf Sayın onlayn formatda çıxış ediblər.
Konfransda həmçinin milli azlıqlardan ibarət icma nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.
Yekunda Ombudsmanın 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə dair bəyanatı səsləndirilib. Həmin bəyanatla xalqımıza qarşı törədilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi və ədalətin bərpasına dəstək olmaq üçün beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edilib.

A hybrid format conference dedicated to March 31, the Day of the Genocide of Azerbaijanis, was held in Guba at the initiative of the Ombudsman
31-03-2023 1580 dəfə oxunub
A hybrid format conference on "Legal aspects of ethnic cleansing and crimes of genocide: historical facts in the context of historical facts", dedicated to the March 31 Genocide Day of Azerbaijanis, was held in the Guba District Heydar Aliyev Center, at the initiative of the Ombudsman, Sabina Aliyeva, and in cooperation with the Guba District Executive Authority and the Western Azerbaijan Community.
The event was attended by the deputies of the Parliament, the management of the Western Azerbaijan Community, scholars in the fields of law and history, representatives of national minorities and NGOs, and mass media outlets.
First, the conference participants visited the monument of National Leader Heydar Aliyev and the Guba Genocide Memorial Complex. Later, the exhibition entitled "Ethnic Cleansing and Crimes of Genocide against Azerbaijanis", organized at the initiative of the Ombudsman, was opened.
Opening the conference, Ombudsman Sabina Aliyeva expressed her deep respect for the memory of the victims of the March 31 genocide and wished them God's mercy. The dear memories of the genocide victims, our martyrs who have fallen for the independence and territorial integrity of our state, and the memory of the National Leader Heydar Aliyev, whose 100th anniversary is celebrated this year, were commemorated with a minute of silence.
S. Aliyeva noted that the March 31 Genocide was committed by Armenian nationalists not only against our people but against humanity, and according to international law, it is the most serious crime directed against peace and humanity.
The Ombudsman said that the National Leader, Heydar Aliyev, signed the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis," dated March 26, 1998, according to which March 31 was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis. Furthermore, it has been brought to attention that President Ilham Aliyev signed a relevant decree on the establishment of the Genocide Memorial Complex in Guba city to convey the bloody events committed by Armenian nationalists against the people of Azerbaijan to the world community and to eternalize the dear memory of the genocide victims.
S. Aliyeva highlighted that Armenia continues to commit war crimes against international law, and despite the existence of sufficient proof and evidence, the international community has not shown a fair position in relation to such crimes against mankind.
Then the conference was continued with speeches moderated by S. Aliyeva.
In their speeches, the head of the Guba District Executive Authority, Ziyeddin Aliyev, the chairman of the Western Azerbaijan Community, deputy Aziz Alakbarli, and deputy Vahid Ahmadov informed the participants of the crimes of genocide committed against peaceful civilians in different regions of Azerbaijan in 1918.
Later, the head of the Law Department of the State Administration Academy under the President of the Republic of Azerbaijan, professor Isakhan Valiyev, head of the Department on the History of the Western Azerbaijan at the Institute of History of ANAS, doctor of philosophy Jabi Bahramov, deputy chairman of the Western Azerbaijan Community, deputy Hikmat Mammadov, head of the department of the Western Azerbaijan Community Mirsalam Bekirli, and the President of the National NGO Forum, Rauf Zeyni, made speeches on the legal and historical aspects of the crime of genocide, the ethnic cleansing and crimes of genocide committed by Armenians against Azerbaijanis, the deportation of our compatriots, as well as the role of civil society organizations  in the conveyance of such criminal acts to the international community.
Nimet Özkaya Sevim, deputy chairman of the Human Rights and Equality Institution of Türkiye, and Yusuf Sayin, Associate professor at Necmeddin Erbakan University of Türkiye, joined the conference in an online format.
At the conference, the representatives of national minorities also delivered speeches.
In the end, the Ombudsman's statement regarding the March 31- Day Genocide of Azerbaijanis was declared. In this statement, the international community was called to support the restoration of justice and the political-legal evaluation of the ethnic cleansing and crimes of genocide committed against our people.