Azərbaycan Ombudsmanı Ermənistanda saxlanılan hərbi qulluqçularımızın hüquqlarının təmini məqsədilə beynəlxalq təşkilatlara növbəti dəfə məktub ünvanlayıb
17-04-2023 1481 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan tərəfindən saxlanılmış azərbaycanlı hərbi qulluqçuların hüquqlarının təmini məsələsini mandatları çərçivəsində diqqətdə saxlamaları üçün aidiyyəti beynəlxalq və regional təşkilatlara məktubla müraciət edib.
Müraciətdə xüsusilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgərinin qeyri-insani rəftara məruz qalması ilə bağlı Ermənistan mediasında yayımlanmış video və fotoların araşdırılması tələb olunub, Ombudsman tərəfindən bu məsələ ilə bağlı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin mərkəzi və Bakı ofisinə məktub ünvanlandığı bildirilib.
Eyni zamanda, müraciətdə ötən gün hərbi qulluqçularımıza baş çəkən Ermənistan Ombudsmanının onların işgəncə və ya pis rəftarla əlaqədar şikayətlərinin olmadığı barədə açıqlamasına da toxunulub. Azərbaycanlı əsgərin zorakılığa məruz qalmasının açıq-aşkar əks olunduğu foto və videokadrlardan sonra Ermənistan Ombudsman təsisatı tərəfindən verilmiş həqiqəti əks etdirməyən və törədilən hüquq pozuntularının gizlədilməsinə yönələn bu açıqlamanın narahatlıq doğurduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan Ombudsmanı bu baxımdan aidiyyəti beynəlxalq və regional təşkilatlar tərəfindən həmin hüquq pozuntularına mandatları çərçivəsində operativ reaksiya verilməsini təkidlə tələb edib.
Bununla yanaşı, Ombdusman və onun Milli Preventiv Qrupu tərəfindən həm İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni hərbi əsirlərə, həm də postmüharibə dövründə azad edilmiş ərazilərimizdə saxlanılmış erməni terror-diversiya qrupunun üzvlərinə dəfələrlə başçəkmələr həyata keçirildiyi, bununla bağlı çoxsaylı mətbuat açıqlamaları yayımlandığı vurğulanıb.
Müraciətdə beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması ilə törədilən bu əməllərlə yanaşı, bu günlərdə ağırlıqqaldırma üzrə Avropa çempionatında Azərbaycan bayrağının təhqir edilməsi faktının da Ermənistanda geniş təbliğ edilən Azərbaycana qarşı nifrət siyasətinin nəticəsi olduğu qeyd edilib.
Yekunda Ombudsman hərbi qulluqçularımızın ailə üzvləri ilə videozəng vasitəsilə əlaqə yaratmalarına və təhlükəsizlikləri təmin edilməklə ölkəmizə geri qaytarılmalarına dəstək göstərilməsi məqsədilə həmin qurumlara çağırış edib.

The Ombudsman of Azerbaijan once again appealed to international organizations to ensure the rights of our servicemen detained in Armenia
17-04-2023 1411 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, addressed the relevant international and regional organizations with a letter to take into account the issue of ensuring the rights of Azerbaijani servicemen detained by Armenia within their mandate.
In the appeal, it was requested to investigate the videos and photos published in the Armenian media regarding the inhuman treatment of the soldier of the Azerbaijani armed forces, and it was reported that the Ombudsman sent a letter to the headquarter and the Baku Office of the International Committee of the Red Cross regarding this issue.
The appeal also made reference to the statement of the Ombudsman of Armenia, who visited our servicemen the other day, that they had no complaints about torture or ill-treatment. It was given emphasis that this untruthful statement made by the Armenian Ombudsman Institute, intended to conceal the committed legal infractions, as evidenced by the images and video recordings showing the Azerbaijani soldier being subjected to brutality, is cause for concern. For this reason, the Ombudsman of Azerbaijan insisted that the relevant international and regional organizations promptly respond to those violations of the law within their mandate.
It was also emphasized that the Ombudsman and her National Preventive Group visited the Armenian prisoners of war during the Second Karabakh war, as well as the members of the Armenian armed terror-sabotage group detained for the crimes committed in our liberated territories in the aftermath of the war, and issued numerous press statements in this regard.
In the appeal, it was noted that, in addition to these actions, which were committed in serious violation of the norms and principles of international law and international humanitarian law, the fact that of insulting the flag of Azerbaijan at the European Weightlifting Championship these days was also the result of Armenia’s widely propagated policy of hatred against Azerbaijan.
In conclusion, the Ombudsman urged those institutions to provide support for our servicemen to communicate with their family members through video calls and to ensure their safe return to our country.