Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Başlıbel qətliamının 30-cu ildönümü ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə M Ü R A C İ Ə T İ
18-04-2023 1533 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)  Başlıbel qətliamının 30-cu ildönümü ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə M Ü R A C İ Ə T İ
Bu gün tarix boyu Ermənistanın Azərbaycana qarşı kəskin nifrət zəminində həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin davamı olaraq 1993-cü ilin aprelində Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndində törədilmiş qətliamdan 30 il ötür.
İnsanlıq əleyhinə yönəlmiş bu qanlı soyqırımı cinayəti nəticəsində içərisində uşaqların, qadınların, əlilliyi olan şəxslərin, ahılların da olduğu kənd əhalisi müxtəlif ağır işgəncələrə məruz qalmaqla kütləvi şəkildə qətlə yetirilmiş, hətta bəziləri diri-diri yandırılmışdır. Eyni zamanda, kənd sakinləri arasında girov götürülənlər də olmuş və bugünədək itkin düşmüş hesab olunan həmin şəxslərin taleyi barədə heç bir məlumat yoxdur.
Bununla belə Kəlbəcər rayonunun ən qədim və böyük kəndlərindən biri olan Başlıbelin tarixi, mədəni və dini obyektləri də daxil olmaqla bütün infrastrukturu işğal dövründə tamamilə dağıdılaraq məhv edilmişdir.
Başlıbel kəndi işğal edilərkən həyatlarını xilas etmək üçün mağaraya sığınmaq məcburiyyətində qalmış 62 dinc sakinin yeri aşkarlandıqdan sonra onlar Ermənistan tərəfindən silahlı hücuma məruz qalaraq soyqırımı cinayətinin qurbanına çevrilmişlər.
Kəlbəcər rayonunun işğaldan azad edilməsi Ermənistan silahlı qüvvələrinin amansızcasına qətlə yetirdiyi həmin şəxslərin dəfn olunduğu yerin aşkar olunmasına zəmin yaratmış və onların qalıqları ekshumasiya edilməklə şəxsiyyətləri müəyyənləşdirildikdən sonra ayrı-ayrı dəfn olunmuşdur.
Lakin çox təəssüflər olsun ki, dinc azərbaycanlıların Ermənistan tərəfindən məruz qaldığı bu kimi çoxsaylı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərə, habelə ölkəmizin tarixi-mədəni irsinə qarşı törədilmiş vandalizm aktlarına hələ də beynəlxalq səviyyədə hüquqi qiymət verilməmişdir.
Bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, dinc azərbaycanlılara qarşı çoxsaylı cinayət əməllərini, o cümlədən Başlıbel qətliamını törətməklə fundamental insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasında təqsirkar olan Ermənistan tərəfinin tezliklə beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi ilə bağlı qəti addımların atılmasını tələb edirik.
18 aprel 2023-cü il
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara göndərilmişdir.

Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the international community regarding the 30th anniversary of the Bashlibel Massacre
18-04-2023 1563 dəfə oxunub
Today, 30 years have passed since the massacre carried out in Bashlibel village of Kalbajar district in April 1993 as a continuation of the genocide pursued by Armenia based on intense hatred policy against Azerbaijan throughout history.
As a result of this bloody genocide against mankind, the residents of the village, including children, women, persons with disabilities, and the elderly, were subjected to various severe tortures and slaughtered, some were even burned alive. In addition, some people were taken hostage in the village, and to date, there is no information about the fate of those people who are still missing.
However, the entire infrastructure of Bashlibel, one of the oldest and largest villages of Kalbajar district, including its historical, cultural, and religious objects, was completely destroyed during the occupation period.
After discovering the location of 62 civilians who had to take shelter in a cave to save their lives during the occupation of Bashlibel village, they were subjected to an armed attack by Armenia and became victims of the crime of genocide.
After the liberation of Kalbajar district from occupation, the burial place of those people who were mercilessly killed by the Armenian armed forces, was found and their remains were exhumed, afterward, their identities were determined and they were buried separately.
It is regrettable that numerous war crimes and crimes against humanity to which peaceful Azerbaijanis were subjected by Armenia, and acts of vandalism against the historical and cultural heritage of our nation have not yet received a legal assessment at the international level.
We once again appeal to the world community and demand that decisive steps be taken immediately to bring the Armenian side, which is responsible for gross violation of fundamental human rights by committing numerous criminal acts against peaceful Azerbaijanis, including the Bashlibel massacre, to international legal responsibility.
18 April 2023
The Appeal has been submitted to the heads of the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, Council of Europe, OSCE, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, ombudsmen and national human rights institutions of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan,  the Azerbaijani Diasporas, as well as to various religious communities and confessions.