Ombudsman Aparatının nümayəndəsi gender bərabərliyi və qadın hüquqlarının təşviqinə həsr edilmiş tədbirdə iştirak edib
27-04-2023 1551 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova Gender Hub Azərbaycan və “ELSA” Azərbaycan gənclər təçkilatları tərəfindən həyata keçirilən "İnsan hüquqları təhsili: Gənc fəallar və hüquqşünaslar gender bərabərliyi naminə" adlı layihə çərçivəsində keçirilən təlim tədbirində iştirak edib.
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi və BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir insan hüquqları, xüsusilə gender bərabərliyi sahəsindəki məlumatlılığı artırmaq məqsədi daşıyır.
Təlimdə L. Zeynalova iştirakçılara Ombudsmanın qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təbliği sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib.
Bununla yanaşı o, qadınlara qarşı zorakılığın səbəbləri, mənfi təsirləri, növləri, habelə məişət zorakılığı, erkən nikah və təhsildən yayınma kimi halların qarşısının alınması ilə bağlı maarifləndirmənin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu sahədə Ombudsmanın fəaliyyətindən danışıb.
Həmçinin, geyd olunub ki, Ombudsman ona ünvanlanmış qadın hüquqlarının pozulmasına dair müraciətləri həssaslıqla araşdırır, mütəmadi olaraq müvafiq tədbirlər görür və nəticə olaraq qadınların pozulmuş hüquqlarının təmininə nail olunur.
Təlim zamanı qadın hüquqlarının müdafiəsi və gender bərabərliyin təmini ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb, Ombudsman təsisatının maarifləndirici bukletləri təqdim edilib və videoçarxı nümayiş olunub.

The Representative of the Ombudsman Office participated in the event on Promotion of Gender Equality and Women's Rights
27-04-2023 1493 dəfə oxunub
Ms. Lamiya Zeynalova, Head of the Department on Protection of the Right to Information of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, participated in the training held in the frame of the “Human Rights Education: Young Activists and Lawyers for Gender Equality” Project, run by the Gender Hub Azerbaijan and "ELSA", Azerbaijan youth organizations.
The goal of this event, which was funded by the EU and organized by the OHCHR, is to raise awareness in the field of human rights, especially gender equality.
During the training, Ms. L. Zeynalova gave information to the participants on the Ombudsman’s activity in the field of protection of women’s rights and promotion of gender equality.
She also underlined the importance of educational activities on the prevention of causes of violence against women, its consequences, and forms, domestic violence, early marriages, and truancy, and spoke about the work of the Ombudsman in this field.
It was also noted that the Ombudsman sensitively investigates the applications, addressed to her, regarding the violations of women’s rights, takes regularly appropriate actions, and consequently, achieved the restoration of the violated rights of women.
In the training, an exchange of vieüs was held on the protection of women’s rights and ensuring gender equality, and the questions raised by the participants have been answered. The educational booklets produced by the Ombudsman Office have been presented and a video clip was demonstrated.