Qaçqın statusunun müəyyənləşdirilməsinə dair Qubada regional təlim keçirilib
Quba, Xaçmaz və Qusar rayonlarında sığınacaq və miqrasiya sahəsində çalışan hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları və hakimlər üçün “Sığınacağa dair müraciətlərin istiqamətləndirilməsi mexanizmləri” mövzusunda təlim keçirilib.
Dövlət Miqrasiya Xidməti, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Kommissarlığının və Ombudsman Aparatının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində keçirilən təlimdə qaçqınların statusu haqqında qanunvericilik, beynəlxalq qaçqın himayəsi, Ombudsmanın bu istiqamətdə fəaliyyətinə dair məlumat verilib.
Ombudsman Aparatının Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun müdiri Turan Cahangirova ölkəmizdə qaçqınların və sığınacaq axtaran şəxslərin hüquqlarının milli və beynəlxalq müstəvidə təmin edilməsi və təbliği, onların cəmiyyətə səmərəli inteqrasiyası,  habelə bu sahədə tətbiq edilən prosedur qaydalarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə Müvəkkil tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə təlim iştirakçılarına məlumat verib.

A Regional Training on Refugee Status Determination was held in Guba
A training was held on "Mechanisms for Directing Asylum Applications" in Guba, Khachmaz, and Gusar districts for law enforcement officers and judges working in the field of asylum and migration.
In the training held in the framework of the joint cooperation of the State Migration Service, the UN High Commissioner for Refugees and the Ombudsman Office, information was provided on the legislation on the status of refugees, international refugee protection, and the activities of the Ombudsman in this field.
In the training, Ms. Turan Jahangirova, Head of the Unit of Work with Martyrs' Families and Veterans of the Ombudsman Office, informed the participants on measures implemented by the Ombudsman to ensure and promote the rights of refugees and asylum seekers at the national and international level, their effective integration into society, as well as to improve the procedural rules applied in this field.
During the training, an exchange of ideas on the development of the asylum system in our country was held .